2016 YILI HAC ÖN KAYIT VE KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ VE TARİHLERİ

2016 YILI HAC ÖN KAYIT VE KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ VE TARİHLERİ

Binlerce hacı adayının günlerdir beklediği 2016 yılı hac ön kayıt ve kayıt yenileme işlemleri ve tarihleri nihayet Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi sitesinden duyuruldu.

Yapılan açıklamaya göre 2016 yılı hac ön kayıt ve kayıt yenileme işlemleri; 18-27 OCAK 2016 tarihleri arasında yapılacak.

Hac ön kayıt ve kayıt yenileme işlemleri sırasında hacı adaylarının izleyeceği yollar ise Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından şu şekilde açıklandı:2016 YILI HAC ÖN KAYIT VE KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ VE TARİHLERİ

  • -2016 yılında “İlk Defa Kayıt” kayıt yaptırmak isteyen hacı adayları hac umre tahsilatı yapan bankalardan birine 20TL ön kayıt ücretini yatırdıktan sonra müracaatlarını http://hac.diyanet.gov.tr internet adresinden elektronik ortamda veya müftülüklerden alacakları form ve dilekçe ile direkt olarak müftülüklere yapabilirler.
  • -2015 yılında kuraya katılan fakat hacca gidemeyen hacı adaylarının “Kayıt Yenileme” işlemleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından otomatik olarak yapılacak ve bu hacı adayları kayıt yenilemiş sayılacaktır. Ancak bilgilerinde değişiklik yapmak isteyen veya müracaatlarından vazgeçmek isteyen hacı adayları müftülüklere başvurarak bu değişiklikleri müracaat süresi içinde yapabileceklerdir. Hac kura sonuçları ve kesin kayıt bilgileri SMS yolu ile bildirileceğinden özellikle telefon bilgileri güncellenmelidir. Değişiklik yaptırmak istemeyenlerin müracaat etmelerine gerek yoktur.
  • -Müracaatlarını elektronik ortamda yapmak istemeyen hacı adaylarının müftülüklere başvurmaları gerekmektedir. Kayıt parasını yatırdığına dair banka dekontu ve nüfus cüzdanı fotokopisini müftülüklerden alacakları form dilekçeye ekleyerek müracaatlarını yapabileceklerdir. 18- 27 Ocak 2016 tarihleri arasında dekontunu ve müracaat dilekçesini teslim etmeyen ve kayıt numarası almayanların müracaatları kabul edilmeyecektir.
  • -Kura sonucunda kesin kayıt hakkı kazanan hacı adayları kayıtlarını yaptırmadıkları taktirde diğer yıllarda hak iddia edemeyecektir.
  • Kimlerin birlikte hac kurasına katılma talepleri kabul edilecek?

*Eş,anne,baba,kayınvalide,kayınbaba,kardeş ve çocukların birbirleri ile,

*Hiçbir akrabalık bağı bulunmayanların istemeleri haline 10 kişi geçmeyen grup halinde,

*Engelli vatandaşların ise hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile kuraya katılmaları kabul edilecektir.

  • -Yakınları ile müracaat edenlerden birisinin kayıt yenilemesi diğerinin ise yeni kayıt yaptırması

halinde müracaatları birlikte alınarak kuraya beraber katılacaklardır.

  • -Daha önce hacca gitmiş olanların müracaatları kabul edilmeyecektir.
  • -Hacı adayları yakınlık derecelerinin doğru yapılıp yapılmadığını ve müracaatlarının sisteme

girilip girilmediğini http://hac.diyanet.gov.tr internet adresinden kontrol edebilirler. Yapılan

yanlışlıkları ilgili müftülüklerden kayıt süreleri içinde düzelttirebilirler.


 

HAC UMRE TAHSİLATI YAPAN BANKALAR İÇİN TIKLAYINIZ..

2016 HAC KESİN KAYITLARI NE ZAMAN? HAC KESİN KAYITLARI NASIL YAPILIR TIKLAYINIZ.

Pay