5 Temel Fitness Hatası

5 Temel Fitness Hatası

Fitness’a yeni başlayanlar ya da yıllardır fitness ile uğraşanlar da dahil bir çok kişi spor salonlarında benzer hatalara düşmekte. Ne yazık ki fitness salonlarına eğitmen olarak görev yapan personelin de bu hatalarda rolü oldukça fazla. Eğer sizde bir spor salonuna kaydolup vücut geliştirme ya da forma girmek için motive olduysanız lütfen bu hataları yapmayın:

5 TEMEL FİTNESS HATASI

1. PROGRAMSIZ ANTREMANA BAŞLAMAK

En sık yapılan hatalardan biridir. Özellikle ilk aylarda elinizde bir program olmadan çalışıyorsanız, büyük ihtimalle bir sonuç alamayacaksınız. Spor salonlarında kişiye özel antreman programı hazırlanmalıdır. Muhakkak çalışmaya başladığınız salonun eğitmeninden geçmiş tecrübelerinizi ve sağlık durumunuzu belirterek bir program vermesini sağlayın. Özellikleyüksek tansiyon gibi bir metabolik hastalığınız varsa muhakkak belirtmeniz gerekir. Vücut geliştirme antremanları için ciddi bir disiplin olmazsa olmazdır.

Bel fıtığı, ankilozan spondilit gibi rahatsızlıklarınızı da muhakkak eğitmene bildirin ki ona göre program hazırlasın. Bu hatanın daha tehlikelisi de internetten bulduğunuz hızlı kas yapıcı program zırvalarıdır. Bu programlarla bir kaç antrenman sonunda sakatlanmanız işten bile değildir. 

2. HER GÜN SPOR VÜCUT GELİŞTİRME ANTREMANI YAPMAYA ÇALIŞMAK

Genelde kalbur üstü bir spor kompleksine ödenen parayı hemen çıkarma arzusu ya da bir an önce arnold gibi olma motivasyonuyla her gün vücut geliştirme antrenmanı yapılmaya çalışılır. Halbuki bu tamamen gereksiz olduğu kadar size zarar verecek bir davranıştır.

Her gün ağırlık antrenmanı yapmak sağlıklı değildir. Kasların sağlıklı gelişebilmesi için ortalama 48 saat dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bir çok bilimsel araştırma kasların uykuda geliştiğine dair bulgular elde etmektedir. Bu sebeple en iyi ihtimalle gün aşırı ağırlık çalışmalısınız. Bir gün ağırlık, bir gün kardiyo egzersizi çalışılabilir.Ancak haftada muhakkak bir gün dinlenmeye dikkat etmelisiniz.

Her gün fitness antrenmanı yapmak da sizin kısa sürede sıkılmanıza ve egzersizleri bırakmanıza sebep olabilir.

3. FİTNESS İLE BİRLİKTE ÇOK DÜŞÜK KALORİLİ DİYETE BAŞLAMAK

Vücudunuzun gelişebilmesi için karbonhidrat ve proteine her zamankinden daha çok ihtiyacı var artık. Ve hatta size garip gelebilir ama yağlara da! Bu başlayacağınız diyet muhtemelen sizi halsiz bırakarak bağışıklık sisteminizi de düşürecek. Antrenmanlarda ihtiyacınız olan enerjiyi de bulamayacaksınız.

Yapmanız gereken düşük glisemik indeksli sağlıklı karbonhidratlardan ve sağlıklı yağlardan faydalanmak. Tam buğday unundan yapılmış makarna veya bulgur pilavı gibi. Pirinç pilavı, patates gibi yüksek glisemik indeksli yiyeceklerden uzak durun. Bol su için. Zeytinyağı dışında yağ kullanmayın. Vücudunuzun yağ yakabilmek için yağ ve suya ihtiyacı var! Kolesterol ya da gut hastalığı gibi problemleriniz varsa böreklik lor ya da protein oranı yüksek light kaşar peynir gibi protein kaynaklarından ihtiyacınızı karşılayın. Amacınız vücut geliştirme ise iyi bir beslenme programı da şart!

4. ARTIK FİTNESS YAPIYORUM, İSTEDİĞİM KADAR YİYEBİLİRİM

Özellikle ağırlık antrenmanları enerji ihtiyacınızı, yemeklere olan ilginizi önemli ölçüde arttıracaktır. Hazır olun. Sağlıklı gıdalar ve kompleks karbonhidratlarla açlığınızı giderin. Diyabet hastalığı ya da glikoz intoleransı hastalığından muzdaripseniz antrenman sonrası ciddi bir açlık kriziyle karşı karşıya bulacaksınız kendinizi. Önceden hazırlıklı olarak sağlıklı gıdalarla bu krizinizi bastırmaya çalışın. Antrenman öncesi de kuru kayısı gibi glisemik indeksi düşük fakat enerji verici gıdalarla beslenin. Vücut geliştirme için uğraşıyor ve endomorf bir vücut yapınız da varsa hızlı bir şekilde kilo almanız işten bile değil, dikkat!

5. ISINMADAN YA DA SETLER ARASI DİNLENMEDEN ANTREMAN YAPMAK

Isınmaya olduğu kadar soğumaya da önem vermelisiniz. Aksi taktirde ciddi sakatlıklar yaşayacak ve uzun süre tekrar spor yapamayacaksınız. Koşu bandına çıktığınız gibi koşmaya başlamayın. Önce 3 km/sa ve 6 km/sa hızlarında 8-10 dakika yürüyün. Nabzınız yavaş yavaş artsın ve sonra koşu antrenmanına geçin. Koşu antremanınınız biter bitmez inip gitmeyin. 6 km/sa hıza alarak bir süre yürüyerek kaslarınızın stabil olmasını ve nabzınızın düzene girmesini bekleyin.

Ağırlık antrenmanlarında setler arasında yeteri kadar dinlenmezseniz kaslarınız gevşemeye vakit bulamayacak. Tekrar strese zorlanacak ve yaptığınız antrenmanın bir sonuç almadan günler sürebilecek ağrılarla bitmesine sebep olacaksınız. Farklı kas gruplarını çalıştıran makinelerde çalışıyorsanız dinlenme sürelerini daha kısa tutabilirsiniz.

Pay