ANKARA BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANINI SORGULAMA

ANKARA BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANINI SORGULAMA

Ankara’nın barajlarının tamamen yağmur ve kar sularıyla beslenmesi sebebiyle şebeke suyu damak tadına uygundur.Ankara da  barajlardan sürekli numuneler alınmakta baraj seviyesindeki su miktarı sürekli kontrol edilmektedir. Ankara’nın barajlarının doluluk oranın mevsimsel hava koşullarından etkilenmektedir.Kar yağışının az olduğu yıllarda barajlardaki doluluk oranlarında ciddi azalmalar olmaktadır.Bu yüzden baraj seviyesindeki su miktarları günlük olarak ölçülüp değerlendirilir.

ASKİ Uzun zaman dilimlerinde suyun ne kadar yeteceği hesaplanmaya çalışılır.Ankara da su kesintisi yaşanması durumunda olumsuz etkilerinden etkilenecek insan sayısı çoktur.Bu sebeple mağduriyet yaşanmaması adına ölçümlemeler  yapılıp, su kesintisi yaşanmaması için önlemler alınmaktadır.

Ankara’ya su sağlayan kaynaklar:

1.Kızılırmak-Kesikköprü BarajıBarajlardaki doluluk oranı

2.Elmadağ – Kargali Yeraltı Barajı

3.Kavşakkaya Barajı

4.Akyar Barajı

5.Çubuk II Barajı

6.Eğrekkaya Barajı

7.Kurtboğazı Barajı

8.Çamlıdere Barajı

Ankara da yaşanan su sıkıntısını insanlar online olarak öğrenebilirler.ASKİ   wep sitesinde barajlardaki doluluk oranını online olarak Ankara halkıyla paylaşıyor.ASKİ güncel verilerle barajlardaki doluluk oranını kullanıcılarına ilan ediyor.Barajlardaki doluluk oranını öğrenmek için linki takip ederek ASKİ’nin  sitesine gitmeniz yeterli.Su sıkıntısı yaşamamak için,tasarruf  bilincine sahip olmakta çok önemli..!!

ANKARA BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANI SORGULAMAK İÇİN Tıklayınız...

Pay