BEYNİNİZ İÇİN FAYDALI EGZERSİZLER

Hangi Egzersizler Beyniniz İçin Daha Faydalı?

BEYNİNİZ İÇİN FAYDALI EGZERSİZLER :Aerobik egzersizler beyninizi geliştirebilir, size yeni beyin hücreleri hediye edebilir ! Egzersizlerin beyin gelişimi ve farklı hastalıklarının engellenmesi için de faydalı olduğu biliniyordu. Ancak, hangi tip egzersizin beyin içinen faydalı egzersiz olduğuna dair net bir çalışma yapılmamıştı.Finlandiya Jyvaskyla üniversitesinden bir araştırma ekibi, fareler üzerinde bir deney yaparak hangi tip egzersizin beyin için daha yararlı olduğu sonucuna ulaştı.

Egzersizlerin Beyne Etkisi 

Fareler 3 gruba ayrıldı: Jogging(bir çeşit aerobik egzersiz), ağırlık antrenmanı ve HIIT(High Intensity Interval Training) antrenmanlarının beyin üzerindeki etkileri gözlendi. Aerobik egzersizlerin beyin için de çok önemli olduğu tespit edildi.

  • -Daha önceki araştırmalarda egzersizlerin beyin yapısını ve fonksiyonlarını değiştirdiği biliniyordu. İnsanlar ve hayvanlarda yapılan bilimsel araştırmalarda genellikle beyin hacminin büyüdüğüve beyin beyaz ve gri maddesindeki yaşlılıkla büyüyen deliklerin sayısı ve boyutunun düştüğügözlenmişti. beyin egzersizi

 

Daha da önemlisi, egzersizin yetişkin nörogenezini(yeni beyin hücresi yapımı, nöron üretimi) arttırdığını gösteren çalışmalar da mevcut. Hayvanlarda yapılan araştırmalarda düzenli koşturulan hayvanların hipokampuslarında yeni nöron üretiminde diğer hayvanlara göre 2-3 kat ileride oldukları belirlenmiş.  Hipokampus, canlılarda öğrenme ve hafıza ile ilgili beynin önemli bir bölümü. Bilim insanları aynı etkilerin insanlar üzerinde de geçerli olabileceğini düşünüyor. spor yapan beyin

  • -Finlanda – Jyvaskyla üniversitesi ve diğer enstitülerden de uzmanların katıldığı araştırma bu ay Journal of Physiology‘de yayınlandı ve sağlık & fitness dünyasında büyük yankı uyandırdı. Nörogenezin yani nöron üretiminin hangi tip egzersizde daha çok olduğu büyük merak konusu olmuştu.

Araştırma çok sayıda erkek fare üzerinde yapıldı. Farelere beyinlerinde yeni oluşabilecek nöron hücrelerinin görünmesi sağlayacak bir madde enjekte edildi. Daha sonra fareler farklı çalışma tiplerini uygulamak üzere gruplara ayrıldı. Bir grup da egzersiz yapmayan grup olarak belirlendi.

  • -Bir grup farenin kafeslerine koşma düzenekleri yerleştirildi ve istedikleri zaman koşmaları serbest bırakıldı. Çoğu fare her gün orta şiddette kilometrelerce jogging hızında yürüdüler / -koştular. (Aerobik Egzersiz)
  • -Diğer bir grup da kuyruklarına ağırlık bağlanarak duvar tırmanmaya zorlandı. (Ağırlık antrenmanı)
  • -Diğer grubunda HIIT yapmaları sağlandı. 15 dakika içerisinde 3 dakika çok hızlı koşu 2 dakikalık yavaş sıçramalar içeren setlerle çalıştılar. (High Intensity Interval Training)

Bu rutin 7 hafta boyunca devam etti ve her hayvanın hipokampusunda beyin dokusu mikroskopla incelendi. Egzersiz çeşitlerine göre çok farklı düzeylerde nörogenez sonuçları elde edildi.


İlginizi çekebilecek Konu : 7 Hastalık belirtisi için Tıklayınız..


AEROBİK EGZERSİZLER BEYİN İÇİN DAHA FAYDALI

  • -Jogging yapan farelerde en yüksek oranda ve oldukça yüksek sayıdayeni beyin hücresi oluştuğu(nöron – nörogenez)gözlendi. Daha çok mesafe kateden hayvanlarda beyinde daha çok yeni beyin hücresi oluştuğu görüldü.
  • -HIITyapmaya zorlanan farelerde ilk gruba göre çok daha az yeni beyin hücresi oluşumu tespit edildi. Ancak, egzersiz yapmayan farelere göre nörogenez daha üst seviyede görüldü. (Uzmanlar fare için HIIT’nin çok zorlayıcı ve stresli bir aktivite olduğu için nörogenezin düşük düzeyde kaldığını tahmin ediyor. Stresin nörogenezi düşürdüğü biliniyor)
  • Ağırlık antrenmanıyapan farelerde ise fark edilebilir bir nöron üretiminde artış görülmedi. Hiç egzersiz yapmayan farelerle beyinde aynı düzeyler görüldü.

Beyniniz için faydalı egzersizler :Sonuç olarak henüz insanlarda bu araştırma yapılmasa da düzenli aerobik egzersizin insanlarda da beyin hücreleri gelişimini arttıracağı düşünülüyor.

Pay