Cilt Bakımı için 5 Tavsiye

Cilt Bakımı ve Cilt Kanseri için 5 Altın Tavsiye

Cilt Bakımı için 5 Tavsiye yöntemi ile cilt kanserine yakalanma oranını önemli oranda azaltabilirsiniz.Sayfanın altında yer alan öneriler uzman hekimlerin araştırmaları neticesinde oluşturulmuştur.

 

Cilt bakımı konusunda kendinize zaman veya bütçe ayıramıyor olabilirsiniz. Hayatınızda ufak değişiklikler ve alacağınız bir kaç önlem ile cilt bakımınızı binlerce liralık kozmetiklerle sağlıksız bir şekilde yapmaktansa daha doğal yollardan gerçekleştirebilirsiniz. Cilt kanserinden, kırışıklılardan ve yaşlı gözükmekten çekiniyorsanız bu makale sizin için. Mayo Clinic doktorları tarafından yapılan bilimsel araştırma sonuçlarını 5 adımda özetleyebiliriz.

 1. Cilt Bakımı için 5 Tavsiye:CİLDİNİZİ GÜNEŞTEN KORUYUN

Cildinizi güneşten korumak cilt bakımının ilk adımıdır. Hayatınız boyunca kendinizi güneş ışınlarından korumadıysanız kırışıklıklar, cilt lekeleri ve diğer cilt problemleri ile karşılaşmamanız imkansız. Cilt kanseri için de en büyük tehditlerden biri güneşe maruz kalmaktır.Cilt Bakımı için 5 Tavsiye

En az 15 faktör güneş kremi kullanın. 2 saatte bir tekrarlayarak bol bol sürün. Yüzüyorsanız ya da çok terleyen bir insansanız bu sıklığı arttırabilirsiniz.

Güneş ışınlarının en güçlü olduğu 10:00 ve 14:00 saatleri arasında güneşten korunun.

Sizi terletmeyecek ancak uzun kollu, bacaklarınızı kapatacak kıyafetler giyin ve tüm yüzünüzü ve boynunuzu da koruyabilecek büyük bir şapka kullanın.

2. CİLT BAKIMI İÇİN ALTIN ÖNERİ: SİGARA İÇMEYİN

 

  • Sigara içmek cildinizi yaşlandırır ve kırışıklıklara sebep olur. Üst cilt katmanlarındaki ince kan damarlarının büzülmesine ve kan dolaşımının azalmasına sebep olur. Böylece cildiniz yeterli oksijen ve besin alamaz ve deformasyon süreci başlar.
  • Sigara içmek cildinizin güçlü ve elastik yapısını sağlayan elastin ve kolajenlere zarar verir.
  • Sigara içerken yapılan düzenli mimikler de uzun vadede cilt kırışıklıklarına sebep olur. Cilt kanseri için de ciddi bir risk faktörüdür.

3. Cilt Bakımı için 5 Tavsiye :CİLDİNİZE HASSAS DAVRANIN

Her gün cildinizi temizlemek ve tıraş olmak cildinize zarar verebilir.

Banyo sürenizi azaltın. Sıcak su ve uzun süren duşlar cildinizde olması gereken doğal yağları da çözer. Ilık su kullanın.

Sert sabunlama veya keseleme yanında güçlü kimyasal barındıran duş jeli – şampuanlar da cildinizdeki yağı söker. Bunlardan kaçının.

Duş sonrası hafifçekurulanın. Cildiniz hafif nemli kalsın.

Dikkatlice tıraş olun / tüylerinizi alın. Cildinizi korumak ve yağlamak için tıraş öncesi muhakkak bir tıraş losyonu, jeli veya kremi sürün. Temiz ve keskin bir tıraş bıçağı kullanarak tüylerin / kılların çıkış eğimi yönünde tıraş olun. Asla ters yöne doğru jileti kullanmayın.

Cildiniz kuru ise cilt tipinize göre bir nemlendirici kullanın. Günlük kullanım için UV koruyuculu nemlendiricilerden kullanabilirsiniz.Cilt Bakımı

4. SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN SAĞLIKLI BESLENİN

Sağlıklı beslenmesizi hem zinde hissettirir, hem de iyi görünmenizi sağlar. Bol sebze, meyve, tam buğday ürünleri ve yağsız protein kaynakları tüketin.

Bazı araştırmalar C vitaminlerinden zengin ve sağlıksız yağlardan ve rafine karbonhidratlardan arınmış bir diyet ile sağlıklı bir cilde kavuşabileceğinizi gösteriyor.

Cilt kanserive cilt kırışıklıkları ile mücadelede sağlıklı beslenmenin de rolü büyüktür.

İlginizi Çekebilir: Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

5. CİLT BAKIMI VE STRES

Kontrol edilemeyen stres cildinizi daha hassaslaştırır, akne ve diğer cilt problemlerine sebep olur.

Kendinize ulaşılabilir hedefler koyun. Bir yapılacaklar listesi belirleyin ve adım adım uygulayın. Yapmaktan hoşlandığınız şeyleri yapın.

Egzersizin hafif doz antidepresanlar kadar olumlu etki yaptığını gösteren araştırmalar var.Bol egzersiz yapmaya çalışın. Sadece yürüyüş yapmanız bile yeterli olabilir.

Kaynak: Mayo Clinic

Cildinizde cilt lekeleri, kırışıklıklarda hızlı artış vb. cilt problemleri farkettiğinizde muhakkak doktorunuzu bilgilendirin. Cilt kanserine karşı tetikte olun. Cilt bakımı sadece kozmetik bir ihtiyaç değildir!

Pay