DİYABET HASTALARI ŞEKER YERİNE BAL KULLANABİLİR Mİ?

Diyabet hastaları şeker yerine bal kullanabilir mi?

Şeker hastalarının bal yemelerinin güvenli olup olmadığı hakkında büyük bir bilgi kirliliği mevcut. Diyabet hastalarının önemli bir kısmı beslenmelerinde şeker yerine yıllardır bal kullanıyor. Peki bu gerçekten sağlıklı mı?Mayo Clinic doktorlarındanRegina Castro‘ya görediyabet hastalarının şeker yerine bal tüketmesinin diyabet hastalığı açısından neredeyse hiç bir farkı yok. Bal, şeker hastaları için normal şeker kadar zararlı!

 

Bir çok besin gibi balı internette arattığınızda karşınıza yüksek tansiyondan diyabete, romatizmadan astıma kadar iyi geldiğine dair onlarca internet sitesi makalesi çıkacaktır. Gerçekten sağlığınızı düşünüyorsanız bu palavralara asla inanmamalısınız.

 

Doğal bal bulabilmek için hem vaktimizi, hem de paramızı oldukça fazla harcadığımız bir gerçek. Ne yazık ki bal üretici ve satıcılarının da balın şeker hastalarına zarar vermediğini iddia ettiklerini de muhakkak duymuşsunuzdur. Ne yazık ki balne kadar doğal olursa olsun diyabet hastaları için şekerden bir farkı yok. Hatta aynı ölçek bal, şekere göre daha fazla karbonhidrat ve kalori içeriyor. Bu haber her ne kadar şeker hastası olmayan sağlıklı insanlar için olumlu bir haber olsa da, diyabet hastası bir birey için iyi bir haber değil.

 

DİYABET HASTALARI İÇİN BAL, EN AZ ŞEKER KADAR ZARARLI !

Regina Castro, bu konuda yayınladığı makalesinde hem şekerin hem de balın kandaki şeker düzeyini etkilediğini yazdı. Aynı ölçekteki bal aynı ölçüdeki şekerden daha tatlı olduğu için daha az kullanma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Ancak, yukarıda değindiğimiz gibi balın içerdiği karbonhidrat ve kalori daha fazla olduğu için bu sizin için pek bir şey ifade etmeyecek.

Eğer şeker kullanmaya kararlıysanız ve bal tadını da seviyorsanız tabii ki şeker yerine bal kullanabilirsiniz. Muhakkak ölçülü olmak kaydıyla, bunu unutmayın. Ancak baldaki yüksek karbonhidrat oranını da diyet planınızda yabana atmamanız gerekir.

ŞEKER HASTALARI BESİNLERDEKİ KARBONHİDRAT ORANINI TAKİP ETMELİ

Diyabet hastaları için besinlerin içindeki karbonhidrat miktarları önemlidir. Benzer şekilde bazı diyabet hastaları da meyvelerin zararsız olduğunu düşünürek aşırı meyve tüketimi alışkanlığına sahipler. Bu alışkanlık da uzun vadede size zarar verecektir. Örneğin muz, tam bir potasyum madenidir. Sağlıklı bir insan için çok sağlıklı bir meyvedir ancak glikoz intoleransı olan ya da diyabet hastası olan bir insan için sıkıntılı bir meyvedir. Çünkü yüksek glisemik indekslidir. Kana çabuk karışır, dolayısıyla kan şekerinizi hızlı yükseltir. Daha sonra da hızlı düşürür. Kan şekeri düzeyinizin stabil kalmasını engeller.

Pay