EGZERSİZ KANSERİ YAVAŞLATABİLİR Mİ?

Egzersiz kanseri yavaşlatabilir mi?

 

Egzersiz kanseri yavaşlatabilir. Danimarka Kopenhag Üniversitesinde görevli Dr. Pernille Hojman önderliğindeki araştırma grubu, 16 Şubat 2016’da Cell Metabolism’de yayınladığı araştırma sonuçları ile bilim dünyasını şaşırttı. Araştırmada deney fareleri kullanıldı ve egzersizin etkilerini görebilmek için farelerin kafeslerine koşu düzeneği konuldu. Serbest zamanlarında koşan farelerdeki tümörlerin diğer az hareket eden farelerin tümörlerine göre %50 ye yakın küçüldüğü görüldü. Çalışmalar henüz insan üzerinde denenmedi.

  • -Araştırma kapsamında deney farelerine tümöryerleştirildi. Araştırmacılar, egzersiz sonucu adrenalin hormonunun arttığını, bunun sonucu da yüksek yoğunluktaki egzersizin kanser öldürücü bağışıklık hücrelerinin(NK) akciğer, karaciğer veya deri tümörlerine hızlıca ulaşabildikleri sonucuna ulaştı.

Araştırma başındaki Dr. Pernille Hojman araştırmayı şu sözlerle özetledi: “Kanser öldürücü doğal bağışıklık hücrelerinin(NK) tümöre nüfuz etmesinin tümör büyüklüğünü kontrol ettiği zaten biliniyordu. Ancak egzersizin bu sistemi nasıl etkilediğini şimdiye kadar kimse araştırmamıştı. Deneylerimizde deney farelerineadrenalin vermeye çalışarak insanlarda egzersiz süresince artan adrenalini taklit etmeye çalıştık. Ne zaman bunu yapsak kanser öldürücü hücrelerin kan akışı ile hareketlenerek tümöre ulaştığını farkettik.”

  • -Hojman ve arkadaşları daha sonra deney farelerinde azalan kanser öldürücü hücrelerin(NK) direk olarak tümörü nasıl etkilediğini gözlemlediler. Egzersiz dahi yapılsa, diğer bağışıklık hücreleri görevini yapsa da NK hücreleri yokluğundanormal kanser gelişimi devam ediyor. Adrenalin fonksiyonunun kesilmesi farelerde koşmanın kanser öldürücü yararlı etkilerini bitiriyor.

Deney grubu aynı zamanda IL-6 isimli bağışıklık sinyal molekülünün, kanser öldürücü NK hücrelerinin adrenaline bağlı olarak tümöre nüfuz etmesi ile ilgili olduğunu buldular. IL-6 egzersiz sırasında kas dokusundan serbest bırakılıyor ve adrenalin ile etkileşimde bulunarak bağışıklık hücrelerinin tümöre girmesi sağlanıyor.

  • -Bu araştırmanın kanser hastaları için umut verici olduğu gerçek. Aynı zamanda eğer kanıtlanırsa çok da maliyeti düşük bir kanserle mücadele yolu olacak. Ancak, bu araştırma sadece fareler üzerinde denendiğinden İnsanlar üzerinde de çalışmaların yapılması şart.
  • -Hojman aynı zamanda kanser tümörlerine karşı egzersizin ve diğer kanser tedavilerinin kombine kullanılmasının da sonuçlarını araştırmak istiyor.

Hojman sözlerini şu ifadelerle tamamladı:” Onkoloji ve egzersiz alanında çalışan birinin en çok karşılaştığı sorulardan biri de şu: Nasıl egzersiz yapmalıyım? Şimdiye kadar bu soruyu cevaplamak ve insanlara tavsiyede bulunmak oldukça zordu. Ancak elimizdeki veriler gösteriyor ki kanser hastalarının kabul edilebilir düzeyde yüksek yoğunlukta egzersiz yapmaları adrenalin hormonlarını uyarabilir ve kanser öldürücü NK hücrelerinin iyileştirmesini sağlayabilir.”

Kaynak: Cell Press ve Science Daily

Uyarı: Tüm bu bilgiler sağlık tavsiyesi olmayıp sadece bilgilendirme ve/veya haber niteliği taşımaktadır. Doktorunuzla konuşmadan bu yöntemleri denemeyiniz.

Pay