GESTAŞ MÜŞTERİ HİZMETLERİ ÇAĞRI MERKEZİ İLETİŞİM TELEFON NUMARASI

GESTAŞ MÜŞTERİ HİZMETLERİ ÇAĞRI MERKEZİ İLETİŞİM TELEFON NUMARASI

GESTAŞ Çanakkale Halkına ve Yöresine hizmet vermenin yanında boğaz ve adalar hattını kullanan herkes için gerek ulusal gerekse global anlamda hizmet vermektedir. GESTAŞ’ ın öncelikli amacı, yolcuların deniz ulaşımında en üst düzeyde memnun kalmalarını sağlamaktır.

Müşteri odaklı çalışan bir şirket olarak deniz ulaşımındaki talep ve beklentileri test ederek sunduğu hizmeti yolcularından gelen isteklere göre gerçekleştirmektedir.

GESTAŞ, bilginin özgür dolaşımı açısından yeni ve önemli bir kamusal imkan olarak tarif edilen İnternet ortamının bu özelliği sayesinde siz sayın yolcularımıza sadece seyahat ederken değil seyahatten önce de hızlı ve kaliteli hizmet vermeyi hedefliyor.

Görüş, düşünce ve sorunlarınızı GESTAŞ Müşteri hizmetleri iletişim sayfamızdaki form yoluyla bizlere doğrudan aktarabilirsiniz. Sizlerden gelen tüm şikayet ve öneriler ilgili birimlere aktarıldıktan sonra, konuyla ilgili geri bilgilendirme dilek veya şikayet sahiplerine yapılacaktır.

  • -Müşteri hizmetleri servisimize gelerek birebir bilgi alabilir-Çağrı merkezimizi arayarak 7/24 müşteri temsilcilerimiz ile bize ulaşabilir-Mail adresimiz aracılığıyla taleplerinizi iletebilirsiniz.

E-Posta : info@gdu.com.tr

GESTAŞ Çağrı Merkezi : 444 0 752GESTAŞ MÜŞTERİ HİZMETLERİ ÇAĞRI MERKEZİ İLETİŞİM TELEFON NUMARASI

Halkla İlişkiler Servisi : Çanakkale İskelesi Terminal Binası

Gestaş iletişim bilgileri:

Cevat Paşa Mah. Kayserili Ahmet Paşa Cad. İl Özel İdare Binası No:26 Kat:1-2 Çanakkale / TURKEY 17100
Fax: 0 286 217 58 52
Halkla İlişkiler:
Çanakkale İskelesi Terminal Binası
17100 Çanakkale
Tel: 444 0 752
Fax: 0 286 217 09 23
Pay