Hamilelikte Obezite

HAMİLELİKTE OBEZİTE SEBEPLERİ

Hamilelikte obezite, annede ve bebekte d vitamini eksikliği ile sonuçlanabiliyor. Hamilelikte d vitamini eksikliğinin bebekte de D vitamini eksikliği ile sonuçlandığı zaten bir çok bilimsel araştırma ile ortaya koyulmuştu. Son bilimsel araştırmalar ile de hamileliğini kilolu geçiren kadınların bebeklerinin düşük d vitamini değerlerine sahip olduğu ortaya çıktı.

Araştırma PLOS ONE tarafından gerçekleştirildi. “Public Library of Science“, son araştırmasında bu konudaki yeterli kanıtlara ulaşarak çalışmasını bilim dünyasına ve halka duyurdu.

Hamilelikte vücut kitle indeksi yüksek kadınların çocuklarında d vitamini eksikliği tespit edildi. D vitamini eksikliği uzun vadede çocukta kemik mineral yoğunluğunu azaltarak farklı hastalıklara sebep olabiliyor. Obezite ve farklı alerji hastalıkları da d vitamini eksikliğinde görülebilen sendromlar.Hamilelikte obezite

Ann & Robert H. Lurie Çocuk Hastanesi(Chicago) endokrinoloji doktoru Jami Josefson:”Çalışmamızda hamileliğini fazla kilolu ya da obez geçiren kadınlarda ve çocuklarında düşük d vitamini düzeyleri tespit edildi.” Aynı zamanda Feinberg Tıp Fakültesi asistan profesörü olan Dr. Jami Josefson sözlerine şu şekilde devam etti:”Ancak, durumun kesinlik kazanması için daha fazla araştırma gerekli. Yine de fazla kilolu ya da obez hamileler için daha fazla d vitamini desteği almalarını tavsiye edebiliriz.”

Hamilelikte obezite annede ve bebekte d vitamini eksikliğine sebep olabilir.

Hamilelikte obezite her geçen gün Dünya’da daha da artan bir problem. Hamilelikte obezite üstelik sadece anne ve çocukta vitamin d eksikliğine yol açmıyor. Aynı zamanda daha ağır bebekler doğmasına sebep oluyor. Bu bebeklerin de ileriki dönemlerde obezite ve tip 2 diyabet problemleri yaşaması riski artıyor. Diyabet de çocukları bekleyen en önemli riskler arasında gösteriliyor.

Dr. Josefson, hastalıkğın gelişimsel kaynakları üzerine odaklandıklarını belirtiyor. Eğer doğum öncesinde çocukta obezitenin sebepleri tam olarak tespit edilebilirse, gebelik süresince hamileye gerekli müdahaleler yapılabilir. Dr. Josefson daha önceki araştırmalarında hamilelerin ilk trimesterde fazla kilo almalarının normalden büyük bebek doğumu veya olumsuz gebelik sendromları ile sonuçlanabileceğini gösteren verilere ulaşmıştı.


İlginizi Çekebilir:  Diyabet Hastaları Şeker Yerine Bal Kullanabilir mi?


Hamilelikte fazla kilo alımı yenidoğanda bir çok sağlık riskine sebep olabilir.

Dr. Josefson, Lurie Children’da görevli olan diğer endokrinoloji uzmanı Dr. Wendy Brickman ile birlikte şu sıralar hamilelikte yüksek kan şekeri olan kadınlarla ilgili geniş çaplı bir uluslar arası araştırma gerçekleştiriyor. Diyabet hastası olmasa dahi hamilelerin yüksek kan şekeri değerlerine sahip olmaları bebekte yüksek yağ oranı ve yüksek doğum kilosu ile sonuçlanabiliyor.

Kaynak:  Ann ve Chicago veScienceDaily Robert H. Lurie Çocuk Hastanesi

Pay