HOMETECH MÜŞTERİ HİZMETLERİ HOMETECH ÇAĞRI MERKEZİ İLETİŞİM

Hometech Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Servis Telefon Numarası Kaç?

  Hometech yüksek kalite ve performanstaki teknolojik ürünleri tüketicilerle buluştururken; daha kaliteli ve hızlı vermek amacıyla Hometech çağrı merkezi birimini hizmete almıştır. Hometech çağrı merkezi numarası sayesinde telefonla teknik destek alabilir; ürünlerle ilgili görüş öneri ve şikayet bildirimlerinizi müşteri temsilcisine iletebilirsiniz.

Hometech çağrı merkezine bağlanmak için tek yapmanız gereken sayfanın altında yer alan iletişim telefon numarasını aramaktır. Hometech müşteri temsilcisine bağlanma için telefonunuz ‘0’ tuşuna basmanız yeterlidir.HOMETECH MÜŞTERİ HİZMETLERİ HOMETECH ÇAĞRI MERKEZİ İLETİŞİM

Hometech müşteri temsilcisine nasıl bağlanırım? (0850 622 77 20)

Hometech müşteri temsilcisine nasıl bağlanırım ve bildirimlerimi iletirim diye düşünüyorsanız +90 212 630 80 20 numaralı hattı ya da 0850 622 77 20 Hometech Müşteri Hizmetleri iletişim numarasını arayabilirsiniz.

Hometech iletişim: 0850 622 77 20

Hometech şikayet bildirimlerini çağrı merkezi iletişim telefon numarasına iletebileceğiniz gibi sayfanın altında yer alan linki takip ederek de gerçekleştirebilirsiniz.

HOMETECH ŞİKAYET BİLDİRİMİ İÇİN TIKLAYINIZ.. 

Pay