Kışın tansiyon yükselir mi düşer mi?

Kışın tansiyon yükselir mi yoksa düşer mi?

Kışın tansiyon yükselir mi düşer mi? İlgili yazıda mevsimler farklılıkların tansiyon üzerindeki etkileri bilimsel veriler ile ortaya konulmuştur.

 

Yüksek tansiyon hastalarının en çok bilgi kirliliği ve farklı görüşle karşılaştığı bir konu da mevsimsel tansiyon değişiklikleri. Genel olarak sıcak havalarda tansiyonun yükseldiği düşünülür. Oysa ki bilimsel gerçek bunun tam zıttıdır. ABD’li ünlü doktor Sheldon G. Sheps, Mayo Clinic’in en tecrübeli uzman doktorlarından gösteriliyor. Mevsimsel tansiyon değişikliğiyle ilgili makalesinde sizler için bu bilgi kirliliğine noktayı koydu.Kışın tansiyon yükselir mi düşer mi?

Tansiyon genellikle kışları normalden daha yüksektir. Yazları ise normal değerinden daha düşüktür. Bunun sebebi aslında basit bir fizik kuralına dayanıyor. Soğuk havalarda vücut sıcaklığımız da düştüğünden kan damarlarımız da vücudumuz gibi büzüşür, yani daralır. Böylelikle kanınız daha dar bir alanda sıkıştığından kan basıncınız normalden daha yükselir.

YÜKSEK TANSİYON HASTALARI MEVSİMSEL TANSİYON DEĞİŞİKLİKLERİNE DİKKAT ETMELİ

Kışın tansiyon yükselir mi düşer mi? Soğuk havalarda tansiyonun yükselmesi yanında tansiyonunuz havalardaki ani atmosfer değişikliklerinden de etkilenebilir. Fırtınalar, havadaki nem ve basınç, aşırı bulutlu hava veya rüzgar da tansiyonunuzda değişiklikler meydana getirebilir. Ancak, bu değişiklikler genellikle 65 yaş ve üstü yüksek tansiyon hastalarında gözlemlenmiştir.

Kışın tansiyon yükselir mi düşer mi?KIŞIN GENELLİKLE TANSİYON YÜKSELİR, YAZIN DÜŞER.

Kışın tansiyon yükselir mi düşer mi? Kışın tansiyonun yükselmesindeki diğer önemli faktörlerde kilo artışı ve fiziksel hareketteki azalma olarak gösterilebilir. Kış depresyonları ve ruhsal durumlardaki değişikliklerde kan basıncınızda yükselmelere sebep olabilir.Hipertansiyon probleminiz varsa bu gibi durumlarda tansiyonunuz takip etmeli ve doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Mevsimsel hipertansiyon sebebiyle bir ihtimal ilaçlarınızın dozunun ayarlanması gerekebilir. Bunun haricinde farklı bir ilaç kullanmanız da önerilebilir. Kışın hareketsiz kalmamaya ve kilo almamaya da özen göstermelisiniz. Tansiyon

Sıcak havalarda ise kan damarları genişleme eğilimindedir. Bu sebeple kan daha rahat genişlemiş damarlardan geçer ve kan basıncı da normalden düşük ölçülebilir. Yaşam tarzınızda herhangi bir değişiklik yapmadan yaz aylarında tansiyonunuzun düştüğünü gördüğünüzde rehavete kapılmamalısınız. Aksi taktirde bir kaç ay sonra kış dönemi geldiğinde kan basıncınızın normal halinden de daha yüksek olduğunu görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Mor Ekmek : Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Sonuç olarak yüksek tansiyon hastaları kan basınçlarının mevsimsel değişiklileri konusunda dikkatli olmalı ve muhakkak kardiyoloji ya da dahiliye doktorlarını bilgilendirerek gerekli medikal tedavi değişikliklerini yaptırmak zorundadır.

Pay