KONYA BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANI

KONYA BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANI

Konya ile çevresinde en önemli su kaynağı Altınapa barajıdır. Altınapa barajı Konya ilinin meram ilçesinde bulunmaktadır.Meram derisinin sularını toplayan baraj sayesinde bölgede yaşayan vatandaşlar hem içme suyunu karşılamakta  hemde taşkın tehlikesinden korunmaktadırlar.

Konya yeraltı su seviyesi kritik seviyelere düştüğü zaman en önemli su kaynağı olarak karşımıza Altınapa barajı çıkmaktadKonya Altınapa barajıır.Baraj karasal iklimin yağış rejiminin etkisine bağlı olarak su tutma kabiliyeti mevsimlere göre değişebilmektedir.Yüzey suları ile beslenen baraj  ,ilkbahar mevsiminde yağışların artmasına bağlı olarak doluluk oranı hızla yükselmektedir.Yazın ise koyna barajlarındaki doluluk oranı yaz kuraklığına bağlı olarak azalmaktadır.

Konya Altınapa barajı

Barajın Yeri

Meram-Konya

 Akarsuyu

Meram Deresi

 Amacı  Sulama+İçme suyu+Taşkın
 İnşaatın (başlama-bitiş) yılı 1958 – 1967
 Gövde dolgu tipi  Kaya dolgu
 Gövde hacmi

  0,975 hm3

 Yükseklik (talvegden)

30,5 m

 Normal su kotunda göl hacmi

32,3 hm3

 Normal su kotunda göl alanı

2,2 km2

 Sulama alanı

 1 200 ha

 İçme suyu

37,8 hm³

 Güç, Yıllık Üretim

 MW, GWh

Konya ilinde yaşayan vatandaşlarımız Konya barajlardaki doluluk oranı ile  Konya yeraltı su seviyesini ,Konya Su ve Kanalizasyon İdaresinin sitesine girin aboneler öğrenebilmektedir.Ücretsiz bir uygulama ile aboneler barajlardaki su seviyesini anlık olarak öğrenebilmektedirler.Hemen barajlardaki su miktarını öğrenmek için sayfanın altındaki linki takip ediniz.

KONYA BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ.
Pay