MYBİLET MÜŞTERİ HİZMETLERİ ÇAĞRI MERKEZİ İLETİŞİM TELEFON NUMARASI

MYBİLET MÜŞTERİ HİZMETLERİ ÇAĞRI MERKEZİ İLETİŞİM TELEFON NUMARASI

   Elektronik biletleme şirketi olarak kurulan MyBilet, bireylere en hızlı, en kolay ve esnek kullanım olanağı veren sistemiyle biletleme imkanı sunmaktadır. Türkiye’nin saygın tiyatro, sinema, konser, sergi, festival, gösteri, spor karşılaşmaları ve diğer etkinliklerde online bilet satışı gerçekleştiren MyBilet,müşterilerine daha iyi hizmet vermek amacıyla iletişim ve adres bilgilerini kullnıcıları ile paylaşmaktadır.

MyBilet çağrı merkezini arayarak, müşteri temsilcisine bağlanabilir, sipariş öncesi ve sipariş sonrası bildirimlerinizi iletebilirsiniz.Sayfanın altında yer alan iletişim bilgileri kurumun web sitesinden alınmış olup günceldir.MYBİLET MÜŞTERİ HİZMETLERİ ÇAĞRI MERKEZİ İLETİŞİM TELEFON NUMARASI

MyBilet Müşteri Hizmetleri ve MyBilet Destek Hattı ( 0850 303 00 50)

E-posta: info@mybilet.com

MyBilet Müşteri Hizmetleri (destek) Telefonu: 0850 303 00 50

MyBilet Müşteri Hizmetleri ve Bilet Destek Hattı 09:00 – 21:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu saatler dışında sorularınız için info@mybilet.com adresine e-posta gönderebilir, acil durumlar için etkinlik mekanıyla bağlantıya geçebilirsiniz. Etkinlik mekanlarının iletişim bilgileri MyBilet.com üzerinde ilgili kurumların sayfalarında belirtilmiştir.

MyBilet.com şikayet bildirimlerinizi yukarıda yer alan çağrı merkezi iletişim numarasını arayarak iletebilirsiniz.

Pay