ÖSYM SINAV TAKVİMİ SORGULAMA

ÖSYM SINAV TAKVİMİ SORGULAMA


 ÖSYM ÇAĞRI MERKEZİ TELEFONU İÇİN TIKLAYINIZ..Ölçme,Seçme ve Yerleştirme Merkezi, kısa adı ile ÖSYM; ülkemizde,seçme  sınavların yapılması ,sonuçlarının açıklanması ve başarı durumuna göre sınavda başarılı olanların yerleştirmesini sağlayan önemli bir kurumdur.Varlığı hep tartışma konusu olan ÖSYM ,yıl boyunca sayısız sınav yapmaktadır.Sınavların belirli bir düzen içinde yapılası gerekmektedir.Her sınavın hazırlık safhasının birbirinden farklı oluşu bir hazırlık dönemini zorunlu kılmaktadır.Bu hazırlık safhası uzun olduğu için yapılan sınavlar belirli bir takvime göre ayarlanarak yapılmaktadır.

ÖSYM 2016 sınav takvimi –ÖSYM 2016 yerleştirme takvimi OSYM sınava giren kız

ÖSYM yapacağı sınavları,  kronolojik bir sıra  oluşturarak yapmaktadır.Her yıl açıklanan bu takvime göre sınavlar yapılmaktadır.ÖSYM girecek aday :son başvuru tarihi,sınav tarihi,sınavın sonuçlarının açıklanma tarihini ÖSYM açıkladığı bu takvimden yararlanarak  öğrenmektedir.Ölçme,Seçme ve Yerleştirme Merkezi  sınav takvimini  wep sitesi üzerinden  ilan etmektedir. ÖSYM’nin sitesine girerek ‘ÖSYM 2016 sınav takvimi‘ ‘ÖSYM 2016 yerleştirme takvimi‘ne tıklamanız yeterli olacaktır.

ÖLÇME,SEÇME VE YERLEŞTİRME MERKEZİ SINAV VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ..

Sınav takvimi bilmek adaylar için son derece önemlidir.Yapılan sınavlar bilgi ölçmeye yönelik olduğundan bir hazırlanma sürecini zorunlu kılmaktadır.ÖSYM sınavına giren adaylar Sınav takvimine göre hazırlıklarını yaparak sınava hazırlanırlar.Bu açıdan sınav takvimi hazırlık sürecinde adaylar için mutlaka bilinmesi gereken bir veridir.Yerleştirme takvimi ise sınav yapıldıktan sonra  adaylar için önemlidir.Başarılı olan adaylar yerleştirme takvimine göre  başvurdukları kurumlara atanır yada istedikleri okullara  yerleşirler. Sınava giren aday sayısın çok olması  ; istenilen aday sayısının az olması bir  eleme işlemini zorunlu kılıyor. Bu hassas ve dikkat isteyen görevi ülkemizde ölçme,Seçme ve Yerleştirme Merkezi yapmaktadır.

Pay