PARSEL SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

PARSEL SORGULAMA

Bu yazımızda, parsel nedir,parsel sorgulamasının avantajları,parsel sorgulaması nasıl yapılır gibi merak ettiğiniz konular hakkında bilgiler verilmektedir.Ayrıca tarla, arazi; metrekaresi hesaplaması konusunda detaylı bilgi alabileceğiniz bir yazıya da ulaşabilirsiniz.

Parsel nedir?

İmar Kanunu’nun 18.maddesine göre parsel ; ayrılıp sınırlanmış arazi parçasıdır. Bir parselin bir ya da birden çok sahibi olabilir. Parsel Sahipler bir kişi olabileceği gibi kuruluş, devlet ya da vakıf gibi organlar da olabilir.

Parsel sorgulamasının avantajları nelerdir?

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü vatandaşların online parsel sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeleri için online bir hizmet vermektedir. Arsa satın almak isteyen kişiler artık satın alacağı arsanın parsel ve ada numaralarını girerek sorgulama yapabilirler.Sorgulama sonucundaPARSEL SORGULAMA arsanın kuş bakısı olarak arazide bulunduğu konumu eğitimi ve niteliği hakkında bilgi alınabilmektedir.

Eskiden arsa satın alan kişiler belediyeye giderek parsel planlarını inceleyerek arsa hakkında bilgi alıyorlardı.Artık bu uygulama ile satın alacağınız yerin hangi adada ve parselde yer ağlığını kolayca öğrenebilirsiniz.

Zaman kaybetmeden parsel sorgulaması yapmak için sayfanın altında yazan linki takip ederek söylenilen işlem adımlarını yapmanız yeterli olacaktır.

Parsel-pafta sorgulama nasıl yapılır?

Sayfanın altında yazılan bağlantı linkini tıklayarak Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün parsel sorgu sayfasına geliniz. Sorgulama yapacağınız  İl/ilçe/Mahalle bilgisini girdikten sonra  Ada numarası/Parsel numarası girerek Sorgula demeniz yeterli olacaktır. Kuşbakışı  olarak arazi üzerinde ilgili parsel gösterilecektir.

Bu sayede satın almayı düşündüğünüz parsel hakkında daha net ve kesin bilgi sahibi olursunuz.

PARSEL SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ..


TARLA ARAZİ METREKARE HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ..

Pay