Protez Tırnak Sağlığa Zararlı mıdır?

Protez Tırnak Sağlığa Zararlı mıdır?

Protez Tırnak Sağlığa Zararlı mıdır? Sorusu son dönemde oldukça revaçta olmasına rağmen doğal tırnaklarınıza zarar verip vermediği tartışma konusu.Orijinal adı akrilik tırnak(acrylic nail) olmasına rağmen ismi ülkemizde protez tırnak olarak kullanılıyor. Protez tırnaklar genellikle doğal tırnaklarınıza zarar vermezken zaman zaman tırnak enfeksiyonu gibi problemlere yol açabiliyor.

ABD’li ünlü Doktor Lawrence Gibson, akrilik tırnaklar konusundaki araştırma sonuçlarını aşağıdaki gibi özetledi:

Protez Tırnak Sağlığa Zararlı mıdır?

Protez Tırnak Sebebiyle Gelişebilecek Hastalıklar

Protez tırnak zarar görürse veya doğal tırnağınız büyüdüğünde; akrilik tırnağınız ile doğal tırnağınız arasında bir boşluk oluşabilir. Bu boşluk, yapısı gereği nemli ve ılık bir çevrede olacağı için enfeksiyonların rahatça üreyebileceği bir ortama dönüşebilir ve tırnak enfeksiyonu gelişebilir.

Eğer protez tırnaklarınız çok uzun veya sert ise, ya da sağlıksız koşullarda protez yapılmış ise de yine tırnak enfeksiyonu gelişebilir.

Akrilik tırnakların içeriğindeki maddelerden ya da kullanılan yapıştırıcıdan dolayı alerji problemi yaşayabilirsiniz. Protez tırnak sebebiyle oluşan enfeksiyon sonucu genellikle parmak derinizde kızarıklık ve şişlik yanında kabuklanma da olabilir.

Protez Tırnak Sağlığa Zararlı mıdır?

Eğer protez tırnak taktırmaya karar verirseniz riskleri minimize etmek için aşağıdaki konulara dikkat edin:

-Tırnak protezini yaptıracağınız güzellik salonunun ve çalışanlarının yetkinlik belgelerini isteyin.

-Protezi yapan çalışanın her müşteri arasında eldiven değiştirdiğinden, ellerini yıkadığından ve kullandığı ekipmanların hijyeninden(sterilize edildiğinden) emin olun.Protez Tırnak

-Yeni bir tırnak törpüsü talep edin. Ya da kendinizinkini getirin. Çünkü tırnak törpüleri o şartlarda sterilize edilemez.

-Bakım için iki ya da üç haftada birsalona gidin ve protez tırnağınızı kontrol ettirin.

-Eğer akrilik tırnağınızı kendiniz evde takmaya karar verirseniz de güvenlik önlemlerine çok dikkat edin. Uygulamayı iyi havalandırılmış bir yerde yapın ve tırnak etrafındaki derinin kimyasallardan etkilenmemesini sağlayın.

-Her 2-3 ayda bir protezinizi çıkartıp doğal tırnağınızın hava almasını sağlayın. Bir tırnak enfeksiyonundan şüpheleniyorsanız muhakkak en kısa sürede muayene olmak için bir dermatoloji doktoruna görünün. Güzellik salonlarındaki çalışanlara medikal anlamda güvenmeyin.

Protez Tırnak Sağlığa Zararlı mıdır!!!

İlginizi çekebilir :Cilt Bakımı için 5 Tavsiye İçin Tıklayınız..

Pay