Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken 10 madde

Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler : Şeker diğer adıyla Diyabet tanısı konulan kişiler ,sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için aşağıda yazan önerileri mümkün olduğunca yerine getirmeye gayret etsinler. 

 

Diyabet hastalarının dikkat etmesi gerekenler konusunda şüphesiz bir çok yazı okudunuz. Ancak, internette bulduğunuz bu yazıların çoğu kanıtlanmamış ya da reklam amaçlı yanlış bilgilerden oluşuyor. Diyabet kuşkusuz ülkemizde de çok yaygın ve tehlikeli bir hastalık. Ancak, diyabete karşı atılması gereken adımları attığınız taktirde diyabetin olumsuz sonuçlarından kurtulmanız mümkün. Mayo Clinic, diyabetli hastaların dikkat etmesi gereken konuları 10 ana başlık altında topladı. Biz de e-devletsorgu ekibi olarak sizler için derledik:

1. Diyabeti yeneceğinize söz verin. Diyabeti tanımakla işe başlayın.

Diyabetle mücadelede doktorunuz ve diyetisyeninizden diyabetin doğru ve yanlışlarını öğrenin. Günlük rutininize fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenmeyi muhakkak ekleyin. Kilonuzu sağlıklı seviyelere düşürün. Kan şekeri düzeyinizi sık sık kontrol ettirin, doktorunuzla tedavinizi sonuçlara göre düzenleyin.

Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

2. Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler :Sigara içmeyin.

Sigara içmek bir çok diyabet komplikasyonu riskini arttırır.

Sigaranın diyabet hastalarına verdiği zararlar

Sigara içmek bacaklar ve ayakta yetersiz kan akışına sebebiyet verir. Bu da enfeksiyonlar, ülser ve ampütasyona sebep olabilir.

 • Kalp hastalıkları
 • Felç (İnme)
 • Körlüğe sebep olabilecek göz hastalıkları
 • Sinir hasarı
 • Böbrek hastalığı

3. Tansiyonunuzu ve kolesterol değerlerinizi kontrol altında tutun.

 

Diyabet gibi yüksek tansiyon da kan damarlarınıza hasar verir. Yüksek kolesterol de diyabet hastalığınız olması durumunda daha hızlı gelişen damar hasarı ile ilgili bir diğer risktir. Bu riskler birleştiğinde kalp krizi, felç veya diğer yaşamınızı tehdit eden durumlar yaşayabilirsiniz.

 

Egzersiz ve az yağlı beslenme yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol kontrolü için önemlidir.

4. Düzenli olarak fiziksel muayene ve göz muayenesi olun.

Yılda 2-3 defa gideceğiniz diyabete yönelik kontrollerin yanı sıra, yılda bir kez genel fiziksel ve göz muayenesi olun. Bu kontrollerde doktorunuz size egzersiz düzeyiniz ve diyetinizle ilgili sorular yöneltecektir. Diğer yapacağı incelemelerle birlikte böbrek hasarı, sinir hasarı ve kalp hastalıklarıyanında diğer medikal problemler yönüyle de sizi inceleyecektir.

 

Göz hastalıkları doktorunuz ise diyabet kaynaklı retinal hasar, katarakt ve glokom oluşup oluşmadığını araştıracaktır.iğne vurulan kız

5. Aşılarınızı güncelleyin.

Yüksek kan şekeri bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir. Bu sebeple aşı olmak sizin için normal insanlara göre daha önemli hale gelir.

 

 • Grip Aşısı: Yılda bir grip aşısı olduğunuz taktirde grip sezonu boyunca gripten ve komplikasyonlarından daha az etkilenirsiniz.
 • Zatüre Aşısı: Bazen zatüre aşısı bir doz yeterli olabilir. Ancak diyabet komplikasyonları yaşıyorsanız veya 65 yaşından büyükseniz 5 yıllık ek aşıya ihtiyacınız olabilir.
 • Hepatit B Aşısı: ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (The Centers for Disease Control and Prevention) daha önce aşı olmayan 60 yaş altı diyabetlilere hepatit aşısı olmalarını öneriyor. 60 yaşın üstündeki hastalar ise doktorlarıyla bu konuyu değerlendirmeli.
 • Diğer Aşılar: Tetanos aşısın ve diğer size doktorunuzun önereceği aşıların uygun dozlarını uygulayabilirsiniz.

6. Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler:Dişlerinize İyi Bakın.

Diyabet, diş eti enfeksiyonlarına yakalanma şansınızı arttırabilir. Dişlerinizi günde 2 kez diş fırçasıyla, 1 kez diş ipiyle temizleyin. Yılda 2 kez diş doktoru muayenesinden geçin. Doktorunuz diş etlerinizi kanama, şişkinlik ve kırmızı renk değişikliği yönünden inceleyecektir.

7. Ayaklarınıza dikkat edin.

Yüksek kan şekeri ayaklarınızda kan akışını azaltabilir ve sinir hasarını yol açabilir. Kesikler ve su toplamalar ciddi enfeksiyonlarla sonuçlanabilir. Diyabet, ayaklarınızda acıya, his kaybına ve karıncalanmaya yol açabilir.

Diyabetin ayak problemlerine sebep olmasını engellemek için;

 • Ayaklarınızı günlük olarak ılık suyla yıkayın. Suda bekletmeyin. Suda bekletme kuru bir cilt ile sonuçlanabilir.
 • Tırnakların arası dahil ayağınızı dikkatli kurulayın.
 • Ayaklarınızı ve ayak bileğinizi vazelin veya bir losyonla nemlendirin. Tırnakların arasında yağ veya krem sürmeyin. Fazla nem enfeksiyona sebep olabilir.
 • Ayaklarınızı her gün kesikler, nasırlaşma, hassaslaşma, kızarma ve şişme var mı yok mu diye inceleyin.
 • Bir kaç günde iyileşmeyen ayak yaraları için doktorunuzla görüşün.

 

İlginizi Çekebilir:  Elma Sirkesi ile Zayıflama

8. Günlük aspirin kullanmayı doktorunuzla görüşün.

Düşük doz aspirin kullanmak kalp krizi ve felç riskini düşürebilir. Aspirinin size uygun olup olmadığı ve hangi tip ve doz kullanacağınızı doktorunuza sorun.

9.Alkol kullanıyorsanız az tüketin.

Ne kadar içtiğiniz ve alkolle birlikte ne kadar ve ne yediğinizle alakalı olarak alkol düşük kan şekerine ya da yüksek kan şekerine sebep olabilir. İçiyorsanız az için ve alkolden alacağını kalorileri de görmezden gelmeyin.

10. Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler : Stresi ciddiye alın.

Uzun süren stres durumu insülin hormonunun yanlış çalışmasına sebep olabilir. Kontrolü ele alın, kendinize limitler koyun. Görevleri öncelik sınıflarına ayırın. Rahatlama tekniklerini uygulayın ve bol uyuyun.

Pay