STRESİN YARARLARI NELERDİR?

Stresin yararlarını sıralıyoruz…

Gerginliğinizi doğru yönlendirerek performansınızı artırabilirsiniz.

  Bili Russel belki de NBA’deki en başarılı sporculardan birisiydi. Ama garip bir şekilde, oynadığı 13 sezon boyunca maçlardan öyle gerilirdi ki, genellikle kusardı. Kendinizi ne kadar hazır hissederseniz hissedin, stresli bir durum karşısında herkes alt üst olabilir. Kalp atışınız yükselir, nefes alıp verişiniz hızlanır ve başarmaya odaklanacağınıza, kaybetme ihtimalini düşünüp endişelenmeye başlarsınız. Vücudunuz sürekli adrenalin ve kortizol salgılar ve beyniniz buna engel olmaya çalışır. Peki, hiç bu durumu tersine çevirmeyi düşündünüz mü? Russel’ın yaptığı gibi, vücudunuzun salgıladığı bu kimyasalları bastırmaya çalışmak yerine, onları kendi yararınız için kullanmayı deneyebilirsiniz.

Stresin yararlarını sıralıyoruz...

SPORDAKİ BAŞARINIZI ARTTIRIN

  Normalde o topu kaleye rahatlıkla sokabilirdiniz ama patronunuzla sorunlar yaşadığınız bu hafta, kale sanki sizden kaçıyor gibiydi, değil mi? Münih Teknik Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya gore bu durum, stresliyken sorunlan ve engelleri beynimizin sol tarafıyla değerlendirmemizden kaynaklanıyor Beynimizin sol tarafı daha çok analitik düşünmeye yatkınken, sağ tarafı mekansal algı ve yaratıcılığı sürdürüyor. Beyninizin diğer tarafını da zinde tutmaya çalışın.

Bu size rakipleriniz karşısında üstünlük sağlayacaktır. Atışınızı yapmadan önce topu sol elinizle sektirin. The Journal of Experimental Psychology: General’da yayınlanan bir araştırmaya göre, normalde sağ ellerini kullanan atletlerin, topla bir süre sol elleriyle oynayarak beyinlerinin sağ tarafını aktifleştirdiklerinde, stres altında daha iyi sonuçlar elde ettiklerini bulguladı.

Stresin yararlarını sıralıyoruz

STRESİ KULLANARAK DAHA İYİ BİR VÜCUDA SAHİP OLUN

  Bara fazladan ağırlık taktığınızda birden bire‘Sanırım yapamayacağım’ diyorsunuz ve sonunda o ağırlığı ya gerçekten kaldıramıyorsunuz. ya da kaldırmayı denemiyorsunuz bile. Neden? Çünkü o demir yığınını kaldırmadan önce, kendi egonuzu pohpohlamaksınız Rochester Üniversitesi Psikoloji Bölümü nde Yrd. Doç. Dr. Jeremy lamieson.’Gergin enerji, vücudunuzun aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.

Eğer stresi yaratan unsur ile uğraşmamız gerektiğini düşunursek. vücudumuz kendini buna gore ayarlayacaktır Ama eğer stresi yaratan unsuru başa çıkamayacağımız bir şey olarak görüp uğraşmamayı düşünürsek, vücudumuz bizi içinde bulunduğumuz denklemin dışına atmaya ya da problemi yok saymaya çalışır” diyor.

Bir dahaki sefer ağırlık arttırdığınızda ya da mesafe uzattığınızda, yeteneklerinize güvenin ve gerginliğinize odaklanın.

Stresin yararlarını sıralıyoruz.

STRESİ KULLANARAK İSTEDİKLERİNİZİ ELDE EDİN

  Zam istiyor ama konuşmaya çekiniyor musunuz? Artık bu yaklaşımınızı değiştirme zamanı geldi 2013 te MIT de yapılan bir araştırma, kalp ritimlerini yapay yöntemlerle (koşu bandında yürümek gibi)arttıran kişilerin, görüşmelerden çoğunlukla daha iyi sonuçlarla ayrıldığını bulguladı. Aynı durum maalesef görüşmelere katılmaktan pek de hoşlanmayan kişiler için geçerli değil. Araştırmada elde edilen verilere göre katılmaktan hoşlanan kişiler, hissettikleri gerginliği coşku olarak algılıyor ve bu sayede görüşmelerde daha rahat ve etkileyici davranışlar sergileyebiliyorlar.

 

STRESİNİZİ KULLANARAK İLETİŞİM KURUN

  2013 yılında Rochester Üniversite nde yapılan bir araştırmaya gore. hissettiğiniz stresin aslında faydalı bir şey olduğuna inanmak topluluk içinde daha iyi konuşmanızı sağlıyor. Araştırma sürecinde, iki farklı gruptan da birer konuşma yapmalan istendi Gruplardan birine stresin sosyal ilişkilerde faydalı olduğu söylendi. Her iki grup da jüri önünde 5 er dakikalık bir konuşma yaptı. Stresin faydalarından haberdar olan grubun sunum esnasındaki kardiyovasküler performanslan daha efektifti Diğer taraftan, öteki gruptan alınan kalp ritim verileri, grubun jüriyi bir tehdit olarak algıladığını gösteriyordu Sonuç olarak, stresin pozitif etkilerinden haberdar olan ekip, baskı altındayken daha iyi bir iş çıkardı.


VUCUDUMU NASIL FORMA SOKARIM?TIKLAYINIZ..
RAMAZANDA NASIL SPOR YAPMALIYIM?TIKLAYINIZ..
NEDEN KALICI OLARAK KİLO VEREMİYORUM?TIKLAYINIZ..
İNCELMEK İÇİN DİYET YETERLİ Mİ?TIKLAYINIZ..
PROTEYİN TAKVİYESİ NEDİR? PROTEİN TOZU ÇEŞİTLERİ?TIKLAYINIZ..
KALORİ ALIMINI AZALTARAK ZAYIFLAMA İÇİN TIKLAYINIZ..
SPORCULAR VE SPOR YAPANLAR İÇİN PROTEİNİN ÖNEMİ İÇİN TIKLAYINIZ..
ZUMBA GOLD NEDİR? ZUMBA GOLD İLE ZAYIFLAMA !!TIKLAYINIZ..
AYLIK 3 KİLO VERME DİYETİ NASIL YAPILIR?TIKLAYINIZ..
Pay