TEOG İÇİN TÜRKÇE DERSİNE NASIL ÇALIŞMALIYIM

TEOG İÇİN TÜRKÇE DERSİNE NASIL ÇALIŞMALIYIM


TEOG MATEMATİK DERSİNE NASIL ÇALIŞMALIYIM? Tıklayınız..


TEOG Türkçe dersine nasıl çalışmalıyım?

   Türkçe Dersine Nasıl Çalışmalıyım?

TEOG sınavına girecek her öğrencinin kafasında “Türkçe Dersine Nasıl Çalışmalıyım?” sorusu mutlaka vardır. Ama pek de önemsenmez.Genelde çalışma sıralamasında en sona bırakılır.Çünkü az çok herkesin Türkçe’ye dair bir bilgisi vardır. Özel ders almaya gerek görülmez zira okuyup nasıl olsa cevabını bulurum diye düşünür öğrenciler. Ama acı gerçek hiç de böyle değildir. Sınavdan çıkınca emin olarak cevaplandırılan bir sürü soru yanlış çıkar. Ve şaşkınlık başlar: “Nerede hata yaptım?” Hata,bu dersi fazlasıyla hafife almaktır aslında. Ezberlenecek formülleri yoktur Türkçe’nin ya da dilbilgisi dışında -o da zaten TEOG da birkaç soruyu geçmiyor-  bilinmesi gereken konuları yoktur.

Peki bu çocuklar neye çalışacak? Bilinmesi gerek asıl şey şu ki; bol bol sözcükte anlam, cümlede anlam ve parçada anlam sorusu çözmek. Çözdükçe, yanlışlarını gördükçe artık hem hızlanacaklar hem okuduklarını anlayacaklar hem de daha leb demeden leblebiyi anlayacaklar. Önemli olan işte bu kıvama gelebilmek. Tabi bu kıvama gelebilmek için öncesinde çok iyi temel de atmış olmaları lazım. Nasıl bir temel mi? Kitap okumak, kitap okumak ve yine kitap okumak. Okuduğunu anlayabilmenin, anlayabildiğini yorumlayabilmenin en sihirli anahtarıdır çok okTEOG-Turkce-00umak.

Çok okumak ve çok soru çözmek işte işin sırrı bu. Bunun sonucunda ise sadece Türkçe dersinde değil tüm derslerde başarının anahtarı artık elinizde demektir.  Teog Türkçe dersine nasıl çalışmalıyım sorusunun  anahtarı artık elinizde!!

 

İlgili makaleleri okursanız diğer derslere nasıl çalışacağınızı da öğrenebilirsiniz.


TEOG İNGİLİZCE DERSİNE NASIL HAZIRLANMALIYIM? Tıklayınız..
TEOG FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ NASIL ÇALIŞILIR? Tıklayınız..
TEOG İÇİN İNKILAP TARİHİ DERSİNE NASIL HAZIRLANMALIYIM? Tıklayınız..
Pay