TEOG İÇİN İNKILAP TARİHİ DERSİNE NASIL HAZIRLANMALIYIM

TEOG İÇİN İNKILAP TARİHİ DERSİNE NASIL HAZIRLANMALIYIM


TEOG İNGİLİZCE DERSİNE NASIL HAZIRLANMALIYIM? Tıklayınız..TEOG sınavına nasıl hazırlanmalıyım?

Teog sınavları kapsamında öğrenciler merkezi ortak sınavlara girerek başarılı olmaya çalışıyor. MEB; Türkçe, Matematik, Din kültürü ve Ahlak Bilgisi, Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil derslerinden yaptığı sınavlar ile, Öğrencileri liselere yerleştiriyor. Bu kapsamda öğrenilen hayatları için bu kadar önemli bir sınava hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Her dersin farklı farklı çalışma stratejileri olduğu için öğrenciler sınav hazırlanırken bunlara dikkat etmelidirler. Bu makalemizde T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine ayırıp, bu dersten nasıl başaralı olacağınızı anlatacağız.

 

TEOG İnkılap tarihi dersine nasıl çalışmalıyım?34167

Hedefimizi öncelikle 20 sorunun tamamını doğru cevaplamak olmalıdır.Bu doğrultuda sorumlu olduğunuz konuları tam öğrenmelisiniz.notlar alınarak konular arasındaki bağlantılar kurulmalıdır.

Önemli noktaları tarihleri not ediniz. Olaylar arasında neden-sonuç bağlantısını kurmaya çalışınız. Örnek vermek gerekirse Takriri Sükûn kanunu ile Şeyh Sait isyanı arasındaki bağlantı gibi…

Konular birbirine bir zincirin halkası gibi neden sonuç ilkesi ile bağlanmıştır.Bir konu öğrenilmeden diğerine kesinlikle geçmeyiniz.

Mutlaka harita kullanınız. Olayları ne kadar görselleştirebilirseniz o kadar akılda kalmasını kolaylaştırırsınız.

Konuyu iyice öğrendikten sonra, o ünite ile alakalı bolca soru çözünüz.Konuyu tam öğrendiyseniz soru çözümü ne geçiniz.

Konuyu pekiştirmek için arkadaşınıza anlatınız. En iyi ve kalıcı öğrenme başkasına öğretirken gerçekleştiğini unutmayınız

Günlük ünite tekrarları yapınız. Unutmayın ki insan vücudunun en nankör organı beyindir. Tekrar edilmeyen bilgi unutulur. O yüzden günlük olarak bir üniteyi notlarınızdan yada ders kitabından roman gibi okuyunuz. Burası çok önemli: Eyer okuyacak kadar gün içinde fırsatınız olmadıysa sayfalara sadece sırası ile göz gezdiriniz. Siz farkında olmadan Beyin arka planda baktığınız sayfaların fotoğrafını çektiğini ve öğrendiğini biliyor muydunuz?

Her ünitede, önemli kavramları birbirine bağlayan, kavram haritaları yapınız.Yani üniteyi mümkün olduğunca görselleştiriniz.

Test çözerken çözemediğiniz soru ya da tereddüt yaşadığınız soru varsa beyninize onu hatırlama fırsatı veriniz. Beyin tıpkı arama motoru gibi arka planda o bilgiye ulaşmak için pasif konumda çalışırken siz diğer soruya geçiniz. Göreceksiniz ki o soruya tekrar geri döndüğünüzde cevap bir anda belirecektir.

Dersi çok iyi dinleyiniz.

Her dersin kazanımları vardır. Kazanımlar o konunun başlangıcında yazar. TEOG sınav soruları bu kazanımlar doğrultusunda hazırlandığını unutmayınız.

Her ünitenin kazanımlarını bir liste şeklinde kağıda yazınız. Ünite bittiği zaman bilgilerinizi kazanımlarla karşılaştıran. Kazanımlar hakkında yorum yapabiliyorsanız doğru yoldasınız. Kazanımlarla alakalı fikriniz yoksa üniteyi tekrar ediniz.


TEOG FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ NASIL ÇALIŞILIR? Tıklayınız..

TEOG MATEMATİK DERSİNE NASIL ÇALIŞMALIYIM? Tıklayınız..

TEOG İÇİN TÜRKÇE DERSİNE NASIL ÇALIŞMALIYIM? Tıklayınız..

Pay