Yanlış Bilinen Diyet Efsaneleri

Popüler Diyet Efsanelerinin Maskesi Düştü

Yanlış Bilinen Diyet Efsaneleri: Bu yazımızda diyet konusunda yanlış olarak bilinen ama gerçekte alakası olmayan yaygın görüşler, sebepleri ile beraber açıklanmaya çalışılmıştır. Lütfen sizde diyet yaparken kulaktan dolma bilgiler yerine, akademik temelleri olan bilgilerden yararlanınız.

 

Popüler diyetler internetin yaygınlaşmasıyla kilo vermek isteyen milyonların alışkanlığı haline geldi. Sağlıklı kilo vermek istiyorsanız bilimsel temellere dayanmayan popüler diyetlerden uzak durmalısınız. Texas A&M Üniversitesi, uzman diyetisyenleri Lisa Mallonee önderliğinde popüler diyetleri ve kilo verme &kilo alma efsanelerini araştırdı ve 8 maddede bunları özetleyerek bir makale haline getirdi. İşte ünlü 8 diyet efsanesi:

1. Glutensiz tatlılar daha sağlıklıdır.

Yanlış Bilinen Diyet Efsaneleri konusunda birinci efsane Glutensiz tatlılardır.Texas Üniversitesi resmi diyetisyeni Lisa Mallonee, “glutensiz tatlılar normal tatlılardan daha sağlıklı değildir. Hatta, gluten yerine kullanılan maddeler daha çok kalori içerir ve kilo almanıza sebep olur. Glutensiz ürünler çölyak hastalığı olan kişiler ya da gluten intoleransı olan insanlar tarafından tüketilmelidir. Glutenli tatlıların tüketimi de sınırlandırılmalıdır.” şeklinde gluten konusuna açıklık getirdi.Yanlış Bilinen Diyet Efsaneleri

2. Etiketinde “Şekersiz” ya da “Yağsız” yazan ürünler kilo vermenizi sağlar.

Ürünlerin üzerinde sıfır şeker ya da sıfır yağ vb. yazması o ürünün kalorisiz olduğunu göstermez. Bu ürünler normal ürünlere göre daha da kalorili olabilir. Besinlerde önemli olan kaloridir. Kilo vermek için ne tip besinler yediğinizden çok ne kadar kalori aldığınız önemlidir.

  • Glutensiz tatlılarda olduğu gibi bu ürünlerde de yapay tatlandırıcılar veya farklı maddeler kullanıldığı için daha sağlıksız ve daha kalorili olmaları muhtemeldir. Bu sebeple etiketlerindeki kalori miktarlarını okumayı ihmal etmeyin.

3. Diyet süresince karbonhidratlar kilo almanıza sebep olur.

Karbonhidratlar yalnız başına size kilo aldırmaz. Ne tip karbonhidratla beslendiğiniz önemlidir. Karbonhidratlar vücudun ana yakıt kaynağıdır.Kilo almanıza sebep olan asıl sebep rafine karbonhidratlar ve işlenmiş gıdalar tüketmenizdir. Mallonee, kompleks karbonhidratlardan yüksek, basit ve işlenmiş karrbonhidratlardan düşük bir dengeli beslenme tarzını öneriyor. Daha fazla meyve, sebze ve tam tahıllı ürün tüketmelisiniz. İşlenmiş gıdalardan, rafine karbonhidratlardan ve unlu gıdalardan uzak durmalısınız.Yanlış Bilinen Diyet Efsaneleri konusunda bu madde çok popüler.

İlginizi Çekebilir:  Lahana Çorbası Diyeti Hızlı Kilo Vermenizi Sağlar mı?

4.Yanlış Bilinen Diyet Efsaneleri : Sağlıklı besinler daha pahalıdır.

Uzun vadede dolaylı maliyetleri de düşündüğümüzde yanlış bir önermedir. Belki pazardan en taze ve organik sebze – meyveleri almak başta pahalı gelebilir. Ancak, diğer türlü marketlerden ucuz ve sağlıksız hazır besinlerden alırsanız da uzun vadede aradaki maliyet farkının bir kaç katınımedikal tedavi masraflarına vereceksiniz. Kuşkonmaz ya da brokolinin sezonu bittiğinde karnıbahar ve patlıcana yönelin. Mevsimine göre sebze meyvelerden yararlanın.

5.Gece yemek kilo almanıza sebep olur.

Bu da yanlış bir önerme. “Krallar gibi kahvaltı et, kraliçe gibi öğle yemeğini ye, fakirler gibi akşam yemeğini geçir” Eminiz ki bu sözü çok duymuşsunuzdur. Ancak size bu sürpriz gelebilir fakat doğru değil. Ne zaman yediğinizden çok, ne yediğiniz önemlidir. Günlük kalori ihtiyacınız, yemeklerde porsiyon kontrolü yanında kalorileri nasıl ve nelerden aldığınız önemli. Aldığınızdan çok kalori yakabiliyorsanız gece aşırıya kaçmadan sağlıklı besinler tüketmeniz problem olmayabilir.Diyet Efsaneleri

6. Oruç ya da uzun süre aç kalma vücudu temizler.

Uzman diyetisyen Mallonee; oruç vb. dini ibadetler dışında uzun süre aç kalmayı tavsiye etmiyor. Mallonee, “Zaten vücudumuzda temizlik sistemimiz var: Böbreklerimiz ve karaciğer. Basit şekilde bir kaç güne kadar aç kalmaya çalışarak kilo vermek tehlikeli olabilir. Çok katı bir diyetuygulayacaksanız önceden muhakkak doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.Bol lifli gıdalarla beslenmek doğal olarak toksinlerin vücudunuzdan atılmasını zaten sağlayacaktır. Ne kadar çok lif, o kadar çok organik temizlik anlamına gelir.

Diyet süresince lifsiz beslenmek büyük bir hatadır. Vücut toksinlerden kurtulamaz. Vücutta zararlı hücrelerin kanserhücresine dönme şansı vardır. Bu hücrelerin yok edilmesine veya kanser hücresine dönüşmesine siz karar vereceksiniz.

7. Enerji barları kilo vermek için iyidir. Karın Şişirmez.

Özellikle Amerika’da öğünleri hızlı geçiştirmek için enerji barları kullanılır. Yoğun iş temposundan insanlar sağlıklı ve düzgün yemekler hazırlayamadıklarından şikayetçi. Mallonee, enerji barlarını abartılmış şeker barları olarak görüyor. Çünkü genellikle bu enerji barları çok şekerli ve yağlı oluyor. Eğer sporcu değilseniz ve kilo vermeniz gerekiyorsa uzak durun.

İlginizi Çekebilir:  Elma Sirkesi ile Zayıflama

8. İnternete inanmayın.

Bu inanışın yerine doğru bilgiye ulaşma konusunda kendinizi geliştirin. İnternette kilo almak veya kilo vermek yazdığınızda karşınıza binlerce site ve makale çıkar. Muhakkak bilimsel olarak kanıtlanmış ve kaynak gösterilmiş makalelerden yararlanın. Muhakkak bu sitelerden aldığınız bilgileri doktorunuzla görüşerek diyetinizi uygulayın. Hızlı kilo verdirdiğini iddia eden popüler diyetlere bulaşmayın.

Kaynak: Texas A&M Üniversitesi ve Science Daily.com

Bu makale Wellnessturk.net olarak tercüme edilmiş ve özet şeklinde özgünleştirilmiştir.

Yanlış Bilinen Diyet Efsaneleri yazımız ile artık sizde, diyet yaparken nelere dikkat etmeniz konusunda bir fikir edinmişsinizdir.

Pay