Yüksek Tansiyon Hastaları Ağırlık Antrenmanı Yapabilir mi?

Yüksek Tansiyon Hastaları Ağırlık Antrenmanı Yapabilir mi?

Yüksek Tansiyon Hastaları Ağırlık Antrenmanı Yapabilir mi? Bu yazımızda yüksek tansiyon hastalarının ağırlık antrenmanı yapıp yapamayacağı, faydalı olup olmadığı bilimsel temelleri ile açıklanmaya çalışılmıştır.

Yüksek tansiyon hastalarının ağırlık antrenmanı yapmalarının güvenli olup olmadığı ile ilgili çok farklı görüşler var. ABD’li ünlü uzman Dr. Sheldon Sheps’in araştırmaları sonucu hafif yüksek tansiyon hastalarının orta düzeyde ağırlık antrenmanı yapmalarının risk oluşturmayacağı ortaya çıkıyor. Hatta uzun vadede hipertansiyon probleminize olumlu etki yapabileceği de makalede yer alıyor. Fitness programlarında kardiyo yanında ağırlık antrenmanlarının da önemli yeri vardır.Yüksek Tansiyon Hastaları Ağırlık Antrenmanı Yapabilir mi?

140/90 ile 160/110 mmHG arasında tansiyonu olan hastalar hafif yüksek tansiyon hastası olarak sınıflandırılıyor. 160/110 ila 180/110 arasında kan basıncına sahip olan hastalar ise orta hipertansiyonlu hastalar olarak belirtilmiş. Bu değerlerin üstü ise en riskli sınıf olarak kabul ediliyor.

En riskli grupta iseniz ağırlık antrenmanı yapmamalısınız. Orta düzeyde hipertansiyon hastası iseniz de doktorunuzdan onay almanız gerekiyor. Hafif yüksek tansiyonlu iseniz Dr. Sheps’e göre fitness çalışmalarınzda ağırlık antrenmanı yapabilirsiniz. Tabii ki ağır olmamak kaydıyla.

Yüksek Tansiyon Hastaları Ağırlık Antrenmanı Yapabilir mi?

Ağırlık kaldırma kan basıncınızı geçici olarak yükseltebilir. Bu yükselme ne kadar ağırlık kaldırdığınız ve ne kadar zorlandığınız ile  ilgilidir. Ancak, ağırlık antrenmanlarının uzun vadede yüksek kan basıncını düşürmede olumlu etkileri de vardır. Bu etkileri düşündüğümüzde geçici hafif yükselmeleri görmezden gelebilirsiniz.

Uzun vadede düzenli egzersizin yüksek tansiyonunuzu düşürmenin yanında sağlığınıza bir çok yararlı etkisi vardır.


İlginizi Çekebilir:  Yanlış Bilinen Diyet Efsaneleri için Tıklayınız..


AĞIRLIK ANTRENMANLARI UZUN VADEDE YÜKSEK TANSİYONA FAYDALI

Eğer hipertansiyon hastası iseniz doktorunuz ile görüşüp size uygun bir antrenman programı düzenlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ağırlık antrenmanlarına başlamadan aşağıdaki tavsiyelere dikkat etmelisiniz:

Doğru ağırlık kaldırma yöntemleri öğrenerek sakatlanmalardan kendinizi koruyun.Yüksek Tansiyon ve Spor

Ağırlık çalışırken nefesinizi tutmayın. Fiziksel zorlanma süresinde nefesinizi tutarsanız kan basıncınızda ani ve şiddetli yükselmeler yaşayabilirsiniz. Her ağırlıkta yavaş ve sürekli nefes alıp verin.

Tek seferde çok ağır kaldırmak yerine çok tekrar ile hafif ağırlık kaldırın. Ağır yükler daha çok sizi zorlar ve daha çok tansiyonunuzun yükselmesine sebep olur. Kaslarınızı daha çok tekrar yaparak geliştirmeye odaklanın.

Ağırlık antrenmanları süresince alt ve üst vücut kaslarını sırasıyla çalıştırın ki kaslarınız rahat dinlenebilsin.

Gittiğiniz fitness salonundaki antrenmanlara muhakkak yüksek tansiyon hastası olduğunuzu bildirin ve ona göre program vermesini isteyin. Programın sizi zorlaması halinde muhakkak doktorunuzdan da görüş alarak fitness programınızı revize etmelisiniz.

Pay