YÜKSEK TANSİYONA İYİ GELEN BESİNLER

YÜKSEK TANSİYONA İYİ GELEN BESİNLER

YÜKSEK TANSİYONA İYİ GELEN BESİNLER: Yüksek tansiyondan en doğal ve etkili korunma yolu diyet ve egzersiz olsa da, bazı besin takviyeleri de tansiyonunuzu düşürmeye yardımcı olabilir. Aşağıda belirtilen yüksek tansiyoniçin besin takviyesi önerileri, ABD’nin en prestijli kar amacı gütmeyen araştırma hastanesi mayo clinic tarafından hazırlanarak makale haline getirilmiştir.

Yüksek tansiyona iyi gelen besinler

YÜKSEK TANSİYONA İYİ GELEN BESİNLER

Lifli gıdalar:Özellikle blond psyllium bitkisi ve buğday kepeği öneriliyor. (Blond psyllium, Türkiye’de çok yaygın olmasa da Dünya’da bir çok ülkede diyetlerde lif kaynağı olarak kullanılıyor. Sadece hipertansiyon değil; tip 2 diyabet, yüksek kolesterol ve irritabl bağırsak sendromuna da iyi gelebileceğini gösteren araştırmalar mevcut.)

Magnezyum, potasyum, kalsiyum başta olmak üzere mineraller: Bir çok bilimsel makalede yüksek tansiyon ile mücadelede potasyumun önemine dikkat çekiliyor. Potasyum, sodyumun tansiyon üzerindeki yükseltici etkisini azaltarak etkili oluyor.

Nitrik oksit arttıran besin takviyeleri ya da ürünler

Kan damarlarını genişleten besin takviyeleri:Kakao, koenzim q10, L-arginine veya sarımsak. Bir çok  araştırmada yüksek kakao içeren bitter çikolotalar kalp ve damar sağlığı için tavsiye ediliyordu. Koenzim q10 ‘in de yüksek tansiyon başta olmak üzere onlarca hastalığa iyi geldiğine dair bir çok bilimsel araştırma mevcut.  Koenzim q10 destekleri ülkemizde pahalı olsa da sarımsak yağı kapsülleri çok daha uygun fiyata alınabiliyor.

Folik asit ve Omega 3 yağ asitleri:Omega 3 yağ asitlerini yağlı balıklardan, balık yağı takviyelerinden ve keten tohumundan alabilirsiniz.

 

Tüm bu besin takviyelerini besin olarak doğal yoldan almanız tavsie ediliyor. Ancak, alamıyorsanız da kapsül olarak satılan güvenilir markaların besin takviyesi ürünlerinden alabilirsiniz. Doktorunuza muhakkak kullanacağınız besin takviyesini bildirin. Bu besin takviyelerinin ilaçlarla ya da alerji vb. hastalıklarınızla etkileşime geçerek size başka yönlerden zarar verme ihtimalini göz ardı etmeyin.


İlginizi Çekebilir :Kışın tansiyon yükselir mi düşer mi?


Bu besin takviyesi tavsiyelerinin yanında meditasyon ve yoga gibi rahatlatıcı egzersiz ve faaliyetler de stres düzeyinizi düşürerek tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olacaktır.

Pay