10 TEMEL FİTNESS EFSANESİ

Mayo Clinic’den 10 Temel Fitness Efsanesi

10 TEMEL FİTNESS EFSANESİ :Doğru bilinen fitness yanlışları konusunda uzman hekimler ve sporcular bir araya gelerek bir yazıyı kaleme aldılar. yapılan araştırmaya göre egzersiz ve fitness konularında en temel bilgilerden dahi yoksunuz. Temel fitness hataları, 10 Temel fitness Efsanesi başlığı altında anlatılmıştır..

10 Temel Fitness Efsanesi

1. Kilo vermek için sadece kardiyo egzersizleri yapmak Fitness yapan güzel kız


Egzersiz programınızda 20-30 dakika kardiyo olması yeterlidir. Ancak, sadece kardiyo egzersizleri yaparak ağırlık çalışmalarından uzak kalmanız, düşündüğünüzün aksine hızlı kilo vermenizi sağlamayacak.

Mayo Clinic uzman atletizm antrenörlerinden David Webster de bu konuya dikkat çekti:”İnsanlar nabızlarını hemen hızlı yükseltebildiklerini gördüklerinden kardiyoyu kesin çözüm olarak algılıyor. Oysa ki kardiyo egzersizleri ve ağırlık antremanlarınızı birlikte götürmelisiniz. Antreman programınıza ağırlık egzersizlerini de eklediğinizde kaslarınız gelişmeye başlayacak, daha düzgün görüneceksiniz ve daha da verimli kardiyo egzersizleri yapabileceksiniz.

Daha fazla kas, daha fazla enerji ihtiyacı anlamına gelir. Bu da aynı sürede daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Antreman programınızda özet olarak ağırlık antremanı olması da şart.

2. Ağırlık antrenmanları sizi şişirir, kilo aldırır.


Bu korku daha çok kadınlar için geçerli. Kadınlar Arnold Schwarzener gibi olmaktan korktukları için ağırlık makinelerine bile yaklaşmıyor genelde. Fakat bu doğru bir yaklaşım değil.

Kadınların kaslı gözüküp şişmesi için aşırı antrenman yapmaları lazım. Erkeklerden çok çok daha fazla. Çünkü yeterli testesteronları yok. İnternette fotoğraflarını gördüğünüz vücut geliştirmeci kadınlar muhakkak kas yapıcı destekler kullanan kadınlardır. Korkmanıza gerek yok.cross fit yapan kız

3. Bugün antrenman yaptım, sağlıksız bir şeyler yesem de sıkıntı olmaz.


Seçim sizin. Ancak bunu yaparsanız onca çalışmanızı çöpe atmış olacaksınız. Hafta boyunca bir gün kaçamak yapabileceğiniz doğrudur. Ancak çoğu antreman sonrası kötü beslenme alışkanlığı tüm düzeninizi bozacaktır.

Hele ki zayıflamayı hedefliyorsanız, aldığınız kaloriden çok yakmanız lazım. Basit matematik!

4. Fitness öncesi ısınmak sakatlanmaları engeller.

Keşke öyle olsaydı. Ne yazık ki egzersiz öncesi ısınmanın antrenman sırasında sakatlanmanızı etkileyecek bir eylem olduğu kanıtlanmamıştır.

Isınma tabii ki kasların hareket için hazırlanması ve antrenman sonrası toparlanma sürecinizi kolaylaştırmak için elzemdir. Ancak, sakatlanmaları azalttığına dair bilimsel bir veri yoktur. Sakatlanmalar form durumunuza ve egzersiz sırasında yaptığınız hareketlere bağlıdır.

Daha dinamik ısınma egzersizleri yaparak antrenman süresince daha esnek olabilirsiniz.

5. Tartı ne derse doğrudur.


Tartıda gördüğünüz kiloya bakarak zayıflamadığınızı düşünebilirsiniz.Tartıdaki değerleri ne içtiğiniz, ne yediğiniz, ne zaman antrenman yaptığınız gibi durumlar etkiler. Kaslar yağlardan daha ağırdır ve düzenli egzersiz ile kas ağırlığınız da artar. Bu sebeple yağları yaksanız da tartıda kilo almış olduğunuzu görebilirsiniz. Çünkü yağlarınız azalmıştır ama yerine daha ağır olan kas kütlesi gelmiştir.

Formunuzu tartıdan takip etmek yerine elinize bir mezura alın ve kollarınızı, belinizi ve kalçanızı ölçün. Bu daha sağlıklıdır.

6. Kardiyo makineleri yaktığınız kaloriyi %100 doğrulukta gösterir.


Bir çok spor salonu gediklisi koşu bantlarında veya bisikletlerdeki elektronik göstergede yazan değerleri baz alır. Ancak bunlar tam doğru göstermezler. Kaç kalori yaktığınız çok fazla etmene bağlıdır. Yaş, kilo, metabolizma hızı ve cinsiyetiniz bunlardan bazılarıdır.

7. Six pack yapabilmek için karın egzersizi yapmam lazım.


Eskilerin bir sözü vardır. Karın kası mutfakta, kol kası salonda yapılır diye. Bunu yabana atmayın. Karın bölgesindeki kaslarınız için tabii ki bu antremanlar çok faydalıdır. Ancak, bu bölgedeki yağlar bu kasların görünmesini engeller.

Six pack’leriniz olsun istiyorsanız çok ciddi oranda yağ oranınızı düşürmelisiniz.

Erkeklerde %10 – 12, kadınlarda %11 -13 arasında yağ oranıyla karın kaslarınız artık görünmeye başlayacaktır.

8. Supplement(Besin destekleri) ve protein takviyesi ürünleri antrenman sonrası şarttır.


Kesinlikle yanlış. Daha doğal ve sağlıklı alternatifleriniz var. Çikolotalı süt, hindi, fıstık ezmesi gibi yiyecekler bu endüstriyel pazarlama ürünlerinin daha sağlıklı alternatifleridir.

Unutmayın ki supplement üretici ve satıcı firmalarının ürünlerinin yerini hiç bir şeyin tutmayacağını söylemeleri ticari kaygıdan ileri gelir. Bu firmaların ürettikleri takviyelerin doğal olanlarını daha ucuza pazardan veya marketlerden alabilirsiniz. Bu protein zengini doğal ürünlerin antrenman sonrası 30 dakika içerisinde tüketilmelerine dikkat edilmeli. Çünkü bu süreçte kaslarınız halen enerji absorbe eder, çalışmaya ve yakmaya devam eder.

9. Eğer terlemiyorsam yeteri kadar sıkı çalışmıyorum.


Terleme düzeyiniz egzersiz programı ağırlığınızın ölçümü için iyi bir yol değil. Terlemeyi etkileyen bir çok faktör var: Dehidrasyon düzeyi, ortam sıcaklığı, nem vb. Vücudunuz soğutma işlemini çok verimli olarak yapıyor olabilir. Bu da terlemenizi gerektirmez.

10. Acı yoksa başarı da yok. ( No pain, no gain)


Antreman sırasında zorlanmanız normaldir. Acı çekmeniz değil. Acı çekmeniz vücudunuzun size bir şeylerin ters gittiğini söyleme şeklidir.

Acı çektiğiniz anda durmalısınız. Yoksa ciddi bir sakatlık yaşayabilirsiniz.

Pay