2017’nin En Popüler 3 Diyeti

2017’nin En Popüler 3 Diyeti

2017’nin En Popüler 3 Diyeti: Sağlıklı 30, Paleo ve Bölge Diyetleri :Bugünlerde, alfabenin her harfi için yeni bir diyet varmış gibi görünüyor. İşte bütün bu karmaşadan en popüler olan üç diyeti, artıları ve eksileriyle e-devletsorgu ekibi sizin için listeledi!

2017’nin En Popüler 3 Diyeti : ‘Sağlıklı 30, Paleo ve Bölge Diyetleri’

  1. Sağlıklı 30 Programı

Cilt sağlığınız, alerjiler, bağırsak rahatsızlıkları veya vücuttaki iltihap şüpheleri hakkında endişeleniyorsanız, bu diyet sizin için olabilir. Sağlıklı 30’un ardındaki kavram; şeker, tahıl, süt, baklagiller, alkol, MSG, sülfitler ve onaylanmış bileşenlerden oluşan “sahte” ürünler gibi gıdalardan tamamen kaçınılmasıyla birlikte bütün gıdaları 30 gün boyunca tüketmektir.

30 gün boyunca diyetinizde et, deniz ürünleri, yumurta, yağ, fındık, sebze ve meyve gibi besinleri tüketmeye odaklanacaksınız. Aşina olmadığınız maddeleri içeren gıdalardan kaçınacak ve bütün gıdaları kendi izin verilen düzeylerinde, herhangi bir başka içerik olmadan seçeceksiniz.

Artıları: Sağlıklı, besleyici ve doyurucu gıdalar tüketeceksiniz. Ayrıca yiyecek çeşitliliğine sahip olmanız stres seviyenizi de azaltacaktır.

Eksileri: Program yaratıcıları, ilk 30 gün tamamlandıktan sonra, şeker, tahıl ve süt tüketimine geçişte, bu gıdaların oranlarının iyi ayarlanamaması durumunda basit mide rahatsızlıklarının görülebileceğini düşünmektedir.


İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Beslenme Tavsiyesi


  1. Bölge Diyeti

Bu diyet vücudunuzu, iltihaplanmayı önleyen fizyolojik bir duruma alıştırarak etkisini gösteriyor. Bu diyet ile sadece iltihapla mücadele etmekle kalmayacak, aynı zamanda daha fazla yağ kaybı, arttırılmış egzersiz performansı, bilişsel işlev ve artan sağlıklı yaşam kalitesine ulaşacaksınız.

Bölge Diyeti, besin gruplarını önem derecesine göre sıralıyor:

  • Sebzeler
  • Meyveler
  • Az yağlı proteinler
  • Tekli doymamış yağlar
  • Tahıllar ve nişastalar

Diyet, her öğünün üçte biri az yağlı protein, üçte ikisi renkli sebzeler ve bazı meyveler ile zeytinyağı, avokado veya fındık gibi tekli doymamış yağların kullanılmasıyla oluşuyor.

Artıları: Sağlıklı 30 gibi besleyici gıdalara odaklanır ve birkaç saatte bir porsiyon kontrolü ve düzenli yeme gibi sağlıklı beslenme davranışlarını kazandırır.

Eksileri: Bazı insanlar bölge diyetini tahıl ve nişasta kullanımından dolayı eleştirmektedir.

 

  1. Paleo Diyeti

Paleolitik dönem boyunca insanların çok az işleme ile doğal oluşan yiyecekleri tüketmesinden esinlenerek oluşturulmuştur.

Hangi tür gıdalar tüketilmelidir?

Proteinler: Kırmızı et, kanatlı hayvan ve yumurta gibi yağsız et, balık ve deniz ürünleri içerir.

Karbonhidratlar: Meyveler, sebzeler ve yumrularla (patates ve kereviz) sınırlıdır. Pirinç, makarna, fasulye ve bakliyat işlenmiş gıdalar olduğu için bu gruba dahil edilmemiştir.

Yağlar: Fındık, tohum, doğal yağlar (zeytin, hindistancevizi, avokado), tereyağı gibi doymuş ve doymamış yağlar tüketebilirsiniz.

Artıları: Protein içeren atıştırmalıklar tüketebilirsiniz.

Eksileri: Çok düşük karbonhidrat alımı zorlanmanıza neden olabilir. İki günde bir 90 dakikanızı aşan egzersizler yapıyorsanız, enerji sorunu yaşayabilirsiniz.

Pay