7 Hastalık Belirtisi

İhmal Etmemeniz Gereken 7 Hastalık Belirtisi

Önemsemediğiniz ya da stres kaynaklı olduğunu düşündüğünüz vücudunuzdaki bir takım değişiklikler önemli bir hastalık belirtisi olabilir. Mayo Clinic uzman doktorları bu konuda bilimsel bir araştırma yaparak ihmal etmemeniz ve acilen doktorunuza başvurmanız gereken 7 Hastalık Belirtisi ortaya koydu:

İhmal edilmemesi gereken 7 hastalık belirtisi

1. Açıklanamayan Kilo Kaybı

-Şüphesiz ki kilo vermek bir çok insanın hayalidir. Ancak obez değilseniz ve son 6 ayda toplam kilonuzun %10’unu verdiyseniz bu durum farklı hastalıkların belirtisi olabilir.

hastalık belirtisi

HASTALIK BELİRTİSİ

-Hipertiroid, diyabet, depresyon, karaciğer hastalıkları, besin emilim bozuklukları veya kanser gibi hastalıklarda şüpheli kilo verme semptomu görülebilir.

2. Israrcı ya da yüksek ateş

-Normalde yüksek ateşsizi çok telaşlandırması gereken bir problem değildir. Genelde basit enfeksiyon durumlarında görülen vücut savunma mekanizmasıdır.

-Ancak, ısrarcı olan yani uzun süre devam eden yüksek ateş, idrar yolları enfeksiyonundan tüberkülöza kadar gizli enfeksiyonların habercisi olabilir. Lenfoma gibi bazı kanser türlerinde de yüksek ateş hastalık belirtisi olarak kabul edilebilir.

-Eğer ateşiniz 39.4 C üzerindeyse veya 3 günden fazla süren ateşiniz varsa acilen doktorunuzu arayın.

3. Nefes Darlığı

Çok yoğun egzersiz, aşırı ortam sıcaklığı, aşırı obezite ve yüksek irtifa nefes darlığına sebep olabilir. Ancak, bunun dışındaki nefes darlığı problemi medikal bir hastalığın belirtisi olabilir. Açıklayamadığınız ani ve şiddetli nefes darlığı çekiyorsanız acil doktorunuza başvurun.

Nefes darlığı; kronik obstrüktif akciğer hastalığı, bronşit, astım, zatürre, akciğerde kan pıhtısı(embolizma) veya farklı kalp ve akciğer hastalıklarının belirtisi olabilir.Dikkate alın. Bu hastalıkların dışında panik ataklar sırasında da nefes darlığı problemi görülebilir.

4. Açıklanamayan Bağırsak Hareketleri – Tuvalete Çıkma Alışkanlıkları

-Kanlı, siyah ya da katran rengi dışkı

-Israrcı ishal ya da kabız

-Tuvalete çıkma hissiyatının artması – düzensiz bağırsak faaliyetleri

Bu gibi hastalık belirtileri salmonella gibi bir bakteriyel enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Ya da viral ya da parazit kaynaklı bir hastalık problemi yaşıyor olabilirsiniz. Diğer muhtemel sebepler ise irritabl bağırsak sendromu veya kolon kanseri olabilir.

5. Bilinç Bulanıklığı veya Kişilik Değişiklikleri

 ihmal etmemeniz ve acilen doktorunuza başvurmanız gereken 7 hastalık belirtisi

-Ani davranış değişiklikleri, odaklanma ve dikkat problemleri, düşünce yeteneğinin azalmasıgibi belirtilere dikkat edin. Bu hastalık belirtileri yetersiz beslenme, enfeksiyon, ilaç yan etkileri veya psikolojik hastalıkları işaret edebilir.

6. Çok Az Yemenize Rağmen Doyma Hissi

-Eğer normalden az yemek yediyseniz ve sürekli ardından kendinizi çok tok hissediyorsanız doktorunuza bu durumu bildirin. Bu erken doyma olarak adlandırılan durum; mide bulantısı, kusma, karın şişkinliği veya kilo kaybı ile birlikte seyredebilir. Eğer bu şekilde ise muhakkak doktorunuzu bilgilendirin.

Bu belirtilerin sebebi gastroözofageal reflü ve peptik ülser olabilir. Daha seyrek durumlarda pankreas kanserinde de bu tarz bulgularla karşılaşılabilinmektedir.

7. Ani Şimşek Çakması Hissi

Genelde deyim olarak kullanılan bu durum migrenden kaynaklanabilir. Retina dekolmanı adı verilen hastalıkta da ani şimşek çakması hissi oluşabilir. Kalıcı görme kaybı yaşamamanız için muhakkkak acilen doktorunuza danışın.

Pay