ALKOL TANSİYONU YÜKSELTİR Mİ?

Alkol Tansiyonu Yükseltir mi?

Alkol tansiyonu yükseltir mi yoksa düşürür mü? Bu soru cümlesi tüm Dünya’da yüksek tansiyon hastalarının google’da en çok arama yaptıkları konularında başında geliyor. Aslında alkol tansiyon ilişkisi hipertansiyonlular için uzmanların fikir birliği yaptığı noktalardan biri. Defalarca alkolün tansiyonu yükselttiği kanıtlanmasına ve haberlerde yer almasına rağmen halk arasında bilgi kirliliği bu konuda da had safhada.

Hipertansiyon hastaları dikkat: Alkol Tansiyonu Yükseltir. 

Bu sebeple yüksek tansiyon hastalarının alkol tüketimini bırakmaları, bırakamıyorlarsa da sınırlandırmaları gerekir. Alkol kullanımı yüksek tansiyon hastaları için olduğu kadar diyabet hastaları için de önerilmemektedir. 

Halk arasındaki alkol tansiyonu düşürür inancı ise tamamen şehir efsanesidir. Diyabet hastaları için de tehlikeli olan alkolün geçici rahatlatma etkisinden dolayı stres kaynaklı tansiyon yükselmeleri kısa süre ile düşmüş gibi gözükebilir. Ancak bu durum yanıltıcıdır. Mayo Clinic uzmanlarından Dr. Sheldon G. Sheps bu konuya açıklık getirdi:

Fazla alkol tüketimi kan basıncını arttırarak sağlıksız düzeylere çıkmasına sebep olabilir. Bir oturuşta üç ölçüden fazla içilmesi geçici olarak tansiyonunuzu yükseltir. Ancak, sürekli ağır alkol almanız durumunda uzun dönemli hipertansiyon problemi yaşarsınız.

Ağır içiciler alkolü azalttıklarında büyük tansiyonlarını 2-4 mmHg, küçük tansiyonlarını iste 1-2 mmHg düşürebilirler.

Dr. Sheldon Sheps ağır içilerin ise alkolü yavaş yavaş bırakmaları ve azaltmaları gerektiğini belirtti. Yani fazla alkol tüketenler 1-2 hafta içerisinde kademeli olarak alkolü azaltmalılar. Ani bırakmaları halinde uzun bir süre ağır yüksek tansiyon problemi yaşanabiliyor.

Eğer yüksek tansiyon hastasıysanız alkolden kaçının. İllaki içecekseniz ise hafif derecede alkol alın. Aşağıda belirtilen sınırları aşmamaya azami özen gösterin:

YÜKSEK TANSİYONLULARIN EN FAZLA ALABİLECEKLERİ GÜNLÜK ALKOL MİKTARI

  • 65 yaşından küçük erkekler için 2 ölçü
  • 65 yaş üstü erkekler için 1 ölçü
  • Kadınlar için sadece 1 ölçü (Tüm yaşlar için geçerli)

1 ölçü 33 lik bir bira, 150 ml şarap(bir kadeh) veya bir shot yüksek alkollü içki olarak düşünülebilir.

Alkolün ciddi bir kalori kaynağı olduğunu unutmayın. Fazla alkol kullanımı hem kilo almanıza hem de yüksek tansiyon problemi yaşamanıza sebep olabilir. Diyabet hastalığı için de büyük bir risk kaynağıdır. Tüm bunların yanında alkol, bazı hipertansiyon ilaçları ile olumsuz etkileşime geçtiği için de muhakkak doktorunuzla alkolün tansiyona etkisi konusunu görüşmelisiniz.

 Kaynak: Mayo Clinic

Pay