Çocukluk Çağında Uykusuzluk

Çocukluk Çağında Uykusuzluk

Çocukluk Çağında Uykusuzluk Diyabet ile Sonuçlanabilir :Yeni bir araştırmaya göre çocukluk çağında uykusuzluk problemi yaşayan çocuklar, gençlik dönemlerinde insülin direnci ve tip 2 diyabet hastalığına yakalanabiliyor. Araştırma çocuklarda yavaş-dalga uykusuna odaklanmış. Yavaş dalga uykusu, insanlarda hafızanın depolanmasını ve uyku eksikliğinin telafisini sağlayan önemli bir uyku bölümü olarak açıklanıyor. Vücutta iltihaplanmanın(enflamasyon) azalması ve stres hormonu kortizolün düşmesi bu uyku tipi ile sağlanıyor.

-Araştırmada 5-12 yaşları arasında yarısından fazlası erkek olan 700 çocuk incelenmiş. Araştırmacılar 8 sene boyunca 420 çocuğu takip edebilmiş.

Çocukluk Çağında Uykusuzluk

UYKUSUZLUK SADECE ERKEK ÇOCUKLARDA İNSÜLİN DİRENCİNE SEBEP OLABİLİYOR

Yavaş dalga uykusu normale göre az olan erkek çocukların önemli bölümünde normal çocuklara göre yüksek insülin direnci riski tespit edilmiş. Bilindiği üzere insülin direnci, tip 2 diyabet gelişme riskini arttırıyor. İnsülin direnci ile birlikte kalp hastalıkları için riskli olan karın bölgesi yağlanması ve dikkat problemlerine yol açabiliyor.Araştırmacılar ilginç bir şekilde kız çocuklarda bu tarz bir bağlantıya ulaşamamışlar.

Çocukluk Çağında Uykusuzluk 

-Araştırmanın başıdaki uzman Dr. Jordan Gaines, “Uykusuz bir geceden sonraki gece daha da fazla yavaş dalga uykusuna ihtiyaç duyarız. Çünkü vücut bir önceki günün uykusuzluğunu telafi etmek ister. Şunu da biliyoruz ki yavaş dalga uykusuzluğu en hızlı şekilde erken ergenlikte kaybediyoruz. Yavaş-dalga uykusunun yenileyici ve canlandırıcı rolünü de düşündüğümüzde; bu gelişimsel süreçte mentalve metaboliksüreçlerin etkileniyor olmasına da şaşırmamak lazım.” şeklinde araştırmayı değerlendirdi.

Diğer yaş gruplarında ve yetişkinlerde uykusuzluğun diyabet ve insülin direncine etkisi bu çalışmada araştırılmamış. Jordan Gaines, bu çalışma sonuçlarının uykusuzluk – sağlık konularındaki diğer çalışmalara da kaynak olabileceğini belirtti. Yavaş dalga uykusu yaşlanmayla birlikte yavaş yavaş azalıyor. Bu sebeple, başta diyabet ve insülin direnci olmak üzere metabolik ve ruhsal hastalıklardan korunmak için olabildiğince uyku düzenimize sadık kalmalı, daha sağlıklı bir uyku düzeni için çaba göstermeliyiz. Çocukluk Çağında Uykusuzluk..


İlginizi Çekebilir:YÜKSEK TANSİYONA İYİ GELEN BESİNLER İÇİN TIKLAYINIZ..

Pay