Elma Sirkesi İle Zayıflama

Elma Sirkesi İle Zayıflama

Elma Sirkesi İle Zayıflama: Elma sirkesinin zayıflatıcı etkisinden tansiyonu düşürdüğüne kadar internette binlerce birbirine benzer makale görebilirsiniz. Ancak, ne yazık ki bu iddiaların çoğu doğru değil. Elma sirkesinin diğer 20 çeşit sirkeden çok çok tesirli bir etki etkisinin olduğu  aslında bir şehir efsanesi. Geçtiğimiz günlerde Washington Post gazetesi editörü Ellie Krieger, elma sirkesi ve sirkelerin yararları hakkında son bilimsel araştırmalar çerçevesinde bir makale yayınladı. Araştırma sonuçlarına göre, elma sirkesi ve diğer sirkelerin belli oranlarda bazı hastalıklara iyi gelebileceği ortaya kondu.

Elma sirkesi yıllardır “detoks”, “zayıflama”, “iyileştirici güç” ve “anti-aging”(yaşlanma önleyici) özellikleri ile insanlar arasında biliniyor. Ancak elma sirkesinin nasıl,ne zaman ve hangi gramajda kullanılması gerektiği, ve de hangi hastalıklar için ne dozda alınması gerektiğine dair internet kaynaklarının çoğunda bilimsel verilerden eser yok.Elma Sirkesi İle Zayıflama,Elma Sirkesi, kan şekerinizi ayarlamanızda size yardımcı olabilir.

Elma Sirkesi, kan şekerinizi ayarlamanızda size yardımcı olabilir. 

Krieger’in bilimsel çalışmalarda yaptığı araştırmalar çerçevesinde ulaştığı sonuçlara göre elma sirkesi, kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabiliyor. Kan şekerinin kontrol altında tutulması ile de diyabet ve kalp hastalıkları gibi önemli metabolik hastalıkların riski düşürülebiliyor. Arizona State Üniversitesi beslenme programı direktörü Carol S. Johnston, sirkenin diyabete olan bu olumlu etkisini şu şekilde açıkladı:”Sirke, nişastanın sindirimini sağlayan enzimleri inhibe ediyor(sınırlandırıyor). Bu sebeple, nişasta tamamen sindirilemediğinden yüksek glisemik indeksli bir besin yediğinizde daha düşük bir kan şekeri cevabı oluşuyor(Normal insanlardan ya da diyabetiklerden %20 – 40 daha az).” Sirke, bol lifli bir tam tahıl ürünü yediğinizde ise daha az kan şekerine etki ediyor. Çünkü, lifli gıdalar zaten kan şekerinde ani bir artışa sebep olmuyor. Nişastalı gıdalar yenmediğinde ise sirkenin kan şekerine hiç bir etkisi yok.

Üstelik, sindirilmemiş nişastanın aynı zamanda prebiyotik yani sindirimi kolaylaştırıcı etkisi de var. Sindirilmemiş nişasta, bağırsaklarda yararlı bakteriler için besin kaynağı olarak da kullanılıyor. Yararlı bakterilerin iyi beslenmesi de özellikle sindirim sisteminin iyileşmesine ve bağışıklık  sisteminde olumlu etkilere sebep oluyor. Diğer sistemlere de dolaylı olumlu etkileri mevcut.

Johnstone’a göre sindirilmeyen nişasta kalorilerinden dolayı da zamanla az miktarda zayıflama da mümkün olabiliyor. Ayrıca, sirkenin yağ oksidasyonunu ve dolayısıyla yağ yakımını arttırdığına dair de çalışmalar var. Tabii ki sirke yağ yakımı – zayıflama için bir sihirli kurşun değil. Johnston çalışmalarında sirkenin zayıflatıcı olarak çok az etkisi olduğunu tespit etmiş. Sirke 12 haftada bir kaç pound(bir pound 453 gram kabul edilebilir) vermenize sebep olabilir. 2009’da Japonya’da sirkenin zayıflatma üzerine etkisini inceleyen bir araştırmada deneye katılan insanların 12 hafta boyunca sadece 2 – 4 pound kilo verebildikleri tespit edilmiş. Bu da 800 gram ila 1600 gram arasına denk geliyor ölçü birimimizde.

”Elma Sirkesi İle Zayıflama!!”Elma Sirkesinin diğer sirkelerden sağlık açısından bir farkı yok

Sonuç olarak bilimsel veriler ışığında sirkenin kan şekeri kontrolü,zayıflama ve sindirim sistemi iyileştirmesi konularında az miktarda da olsa yararlı olduğu doğrudur. Ancak, Elma Sirkesi İle Zayıflama nın bir sihirli değnek olmadığı da unutulmamalıdır. Ayrıca, içeceğiniz sirkenin illaki elma sirkesi olması da gerekmiyor. Sirkedeki nişasta sindirimini sınırlayan madde asetik asit. Asetik asit de sadece elma sirkesinde değil, tüm sirkelerde bulunuyor. Johnstone, sadece tadından dolayı kırmızı şarap sirkesi tercih ediyormuş.

Eğer sirkenin faydalarından yararlanmak istiyorsanız, yöntem konusunda dikkat etmeniz gerekenler var. Eğer nasıl ve ne ölçüde kullanacağınızı bilmiyorsanız, yarardan çok zarar görmeniz işten bile değil. Johnston’ın sirke kullanım tavsiyeleri şu şekilde;

Sirke nasıl kullanılmalı?(Elma sirkesi ve diğer sirkeler)

  • -Büyükçe bir bardakta(250 ml. civarı) 1 ya da en fazla 2 kaşık sirkeyi karıştırarak su ile özdeşleştirin.
  • -Yemeklerden hemen önce, günde 1 ya da 2 kez kullanın. Öğle ve akşam yemekleri öncesini tercih edin.
  • -Asla susuz olarak sirke içmeyin. Sirke etkili bir asittir. Solunduğunda dahi size zarar verebilir. Yemek borunuz ve boğazınızdaki dokuyu tahriş eder. Dişlerinizin de çürümesine sebep olabilir.
  • -Glisemik indeks etkilerinden dolayı da diyabet hastalarının ilaçları ile etkileşime girebilir. Düzenli olarak kullanmayı planlıyorsanız doktorunuzla görüşmeniz faydalı olabilir.

 Kaynak: Washington Post

Pay