FITNESS’DA SU İÇMENİN ÖNEMİ

FITNESS’DA SU İÇMENİN ÖNEMİ

‘Fitness’da su içmenin önemi’ konusunda bilgi edinmek için lütfen yazımızı okuyunuz.

Fitness ile uğraşıyor ve yetersiz su tüketiyorsanız sizi ne yazık ki ciddi riskler bekliyor. Bilişsel ve fiziksel performansı optimize etmek için vücutlarımızın her gün çok miktarda sıvıya ihtiyacı vardır.

Sıvı ihtiyacımızın en önemli kaynağı sudur. ortalama bir erkeğin en az 125 ons (yaklaşık 16 fincan veya 1 galon) ihtiyacı varken, ortalama bir kadın günde en az 96 inç (yaklaşık 12 fincan) sıvı içmelidir. Bu sizin için minimum gerekli miktarda sıvıdır.

 

Eğer bir de fitness ile ilgileniyorsanız su ihtiyacınız bu değerlerden çok daha yüksek olarak kabul edilebilir. Antrenman günlerinizde ise vücudunuzu susuz bırakmak en büyük hatanız olacaktır.Fitness'da su içmenin önemi

 

FITNESS – ANTRENMAN  ESNASINDA SU TÜKETİLMELİ Mİ?

 

Çalıştığınız her 15 dakikada bir 5-8 ons sıvı daha içmelisiniz. Egzersizin 60 dakika sürdüğü takdirde, 20-32 gram daha almanız gerekir. Yeterli miktarda su içmenin en kolay yollarından biri de bir su şişesi taşımaktır. Antrenmandan önce bir markete uğrayarak en az 1,5 litrelik bir su almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Fitness antrenmanlarınız esnasında açığa çıkan acılar ve ağrılarla baş etmenize yardımcı olmak için tüm sıvıların kaynağı olan su, sizin için çok şey yapabilir. Her şeyden önce, dolgunluk hissi yaratmaya yardımcı olur. Su (veya herhangi bir sıvı) tükettiğinizde, mideniz genişler; mideniz dolduğunda beyninize bir sinyal gönderir.

 

Bazen vücudumuzun, yani metabolizmamızın kafası karışık olduğu zamanlar vardır. Örneğin, zaten hafif susuz kalana kadar susuzluk hissetmiyoruz. Susuzluk hissettiğimizde ise iş işten geçmiş oluyor ne yazık ki.Fitness'da su içmenin önemi

 

Sıvılara (tercihen kalorisiz sıvılar) antrenman öncesi, sırası ve sonrasında önem vermeye devam edin ve o acımasız iştahınızı yerinde tutun. Canınız illa ki çikolata ya da kalorili bir şeyler çekecek. Ama vücudunuzun sizi teslim almasına izin vermeyin.


İlginizi Çekebilir: Yanlış Bilinen Diyet Efsaneleri için Tıklayınız..


FİTNESS ANTRENMANLARI DIŞINDA, SIVI ALIMINI NASIL KOLAYLAŞTIRABİLİRİM?

 

Fitness’da su içmenin önemi :Daha fazla sıvı almak için: Bir su şişesini yanınızdan hiç ayırmayın. Arabayla nereye gidiyorsanız yanınızda getirin ve toplantılara suyla katılın. Geceleri yanıbaşınızda bulundurun, gün içinde de masanızdan ayırmayın.  Her baktığınızda bir yudum atın ve çeşitli sıvılarla doldurmaya devam edin. Fitness salonunda çalışırken spor içecekleri, düşük kalorili meyve sularıyla doldurun, antrenman yapmadığınız zaman su ile doldurun.

Pay