GENÇ YAŞTA HAMİLE KALMANIN RİSKLERİ

GENÇ YAŞTA HAMİLE KALMANIN RİSKLERİ

Geç yaşta hamile kalmanın riskleri :Geç yaşta hamile kalmak, son bilimsel araştırmalara göre kadınlar için artan felç (inme) ve kalp krizi riskini doğurabiliyor.Minnesota Zeenat Qureshi Felç Enstitüsünde yapılan araştırmada 40 yaşından sonra geç hamilelik yaşayan kadınlarda, genç yaşta hamile kalan kadınlara göre felç ve kalp krizi riskinde önemli oranda yükselme tespit edildi.

GENÇ YAŞTA HAMİLE KALMANIN RİSKLERİ

Geç yaşta hamile kalma yüzdesi tüm Dünya’da her geçen yıl artıyor.Geç Yaşta Hamile Kalmak Felç ve Kalp Krizine Sebep Olabilir!!

Dünya genelinde kariyer veya evlilik yaşının artması gibi durumlardan dolayı kadınlarda geç hamilelik yüzdesi oldukça arttı. Hamile kalma yaşı yükseldikçe bebekte de farklı olumsuz medikal tablolar görünme riskinin arttığı da bilinen bir gerçek. Araştırmanın başındaki Dr. Adnan Qureshi de benzer bir açıklamada bulundu: “Zaten geç hamilelik durumunun hamilelik süresinde de farklı sağlık problemlerine sebep olduğunu biliyorduk. Ancak, son araştırmamızda geç yaşta hamile kalmanın gelecek yıllara yayılan sağlık problemlerine neden olacağını da ortaya koyduk”

ABD Kadın Sağlığı Girişim Çalışması kapsamında 50 – 79 yaşları arasında 72,221 kadın incelendi.GENÇ YAŞTA HAMİLE KALMANIN RİSKLERİ

Bu kadınlardan 3,306’sı geç hamilelik yaşadığı tespit edildi ve hamilelik sonrası 12 yıllık süreçte felç, kalp krizi ve kardiyovasküler kaynaklı ölümler açısından inceleme yapıldı.


İlginizi Çekebilir :Hamilelikte Obezite Sebeplerini’ Öğrenmek İçin Tıklayınız..


Geç hamilelik sadece bebek için değil, anne için de riskli !!

40 yaş ve üstü geç yaşta hamile kalan kadınlarda genç yaşta hamilelik yaşayan kadınlara oranla yüksek istemik inme (felç), beyin kanaması, kalp krizi ve kardiyo vasküler hastalarıklardan ölüm yüzdeleri tespit edildi.

Quereshi, 40 yaşından sonra hamile kalan kadınların bu risklerden dolayı kardiyovasküler sağlıklarına çok dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Bu araştırma Los Angeles’da bu hafta “Uluslar arası Felç Konferansı 2016” da bilim dünyası ile paylaşıldı.

‘Geç yaşta hamile kalmanın riskleri ‘konusunda mutlaka uzman bir hekimden bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: IANS

Pay