Hamilelikte Fazla Balık Yemek

Hamilelikte Fazla Balık Yemek

Hamilelikte Fazla Balık Yemek :Son bilimsel araştırmalara göre hamilelikte normalden fazla balık tüketimi, çocukta hızlı gelişen obeziteye sebep olabiliyor.

Son araştırmalar ile balıktaki cıvanın sinir sisteminin yanında sindirim ve bağışıklık sistemlerini, akciğerleri, böbrekleri, deriyi ve gözleri olumsuz etkilediği ve zarar verdiği ortaya çıkmıştı. Bundan dolayı ABD yetkili sağlık kuruluşları hamile kadınların haftada 3’den fazla balık yemesinin zararlı olduğunu açıklamıştı.

Hamilelikte Fazla Balık Yemek

JAMA pediyatriklerinin araştırma raporlarına göre son bilimsel araştırmalarda balıktaki zararlı kimyasal maddelerin daha rahimdeyken bebeği etkileyerek hormon sistemlerinin gelişimlerini etkilediği ortaya çıkmış. Bu sebeple de bebekler çocukluk çağına geldiğinde hızlı bir şekilde obezite hastalığına yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.Hamilelikte Fazla Balık Yemek

Hamilelikte Fazla Balık Yemek Çocukta Obeziteye Sebep Olabilir

Araştırmanın başındaki Dr. Leda Chatzi‘Ye göre hamileler balık yemekten vazgeçmemeliler. Çünkü balık; protein, D vitamini, omega 3 yağ asitlerigibi önemli besin kaynaklarından çok zengin bir yiyecek.

Chatzi, hamilelerin genel olarak her hafta farklı cins balık yemelerini önerdi. Ancak, kiremit balığıköpek balığıkılıç balığı veya büyük uskumru(king mackarel) cinsi balıkların tüketiminden kaçınılmalı. Çünkü bu balıklar daha fazla zararlı kimyasal içeriyor.

-Bu araştırma süresince Chatzi ve arkadaşları daha önceden yapılan 15 çalışmayı inceledi. 26 000’den fazla hamile kadın ve çocukları 2 yıl arayla takip edildi. Çocuklar 6 yaşına kadar gözlemlendi.

-Çocuklar 1996 -2011 yıllarında Belçika, Fransa, Yunanistan, İtalya , Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İspanya ve ABD‘den seçildi.

-Haftada 1 ila 3 öğün yani orta düzeyde balık tüketen hamilelerin çocuklarında araştırmacılar herhangi bir hızlı gelişme veya obeziteproblemi gözlenmedi.

-Ancak, bundan daha sık balık yiyen hamilelerin çocuklarında, nadir balık yiyen hamile çocuklarına göre %22 daha fazla 0-2 yaş arası anormal hızlı gelişim problemi görüldü. Ayrıca bu çocuklar 4 yaşında yaşıtlarına göre %14 daha fazla obezite problemi ile karşılaştı ve 6 yaşında da bu oran %22’ye yükseldi.Hamilelikte Fazla Balık Yemenin zararları

-Fazla balık tüketiminin etkileri kız çocuklarında daha belirgin gözlemlendi. Araştırmada sadece aşırı balık tüketimiyle çocuklarda obezite gelişmesi arasında bir bağlantı bulundu. Yani korkmanız gereken bir kesinlik mevcut değil.

Buna karşın bu çalışmada bulunmayan Harvard Üniversitesinde görevli Dr. Emily Oken’in daha önceki araştırma raporuna göre de balıktakiomega-3 yağ asitleri çocuklarda obeziteyi engelliyordu. Oken bu konuda Cıva’nın diğer gelişimsel problemlere yol açmasına karşın obeziteyle bir ilgisi yok. Fakat balıktaki diğer kimyasallar ve bileşenler obeziteye sebep olabilir. Hamilelikte aşırı kilolu olan annelerin çocuklarında da obezite riskinin arttığı da bilinmektedir.” şekline açıklama yaptı.

Oken: Aşırıya kaçmadan balık tüketen hamileler panik yapmamalı. Balık sağlıklı beslenmenin önemli bir bölümüdür” şeklinde sözlerine son noktayı koydu.

Kaynak: http://bit.ly/1WnuEyA JAMA Pediatrics, online February 15, 2016.


İlginizi Çekebilir: Kırışıklık Giderici Krem Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Pay