Kırışıklık Giderici Krem Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kırışıklık Giderici Krem Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kırışıklık Giderici Krem Alırken Nelere Dikkat Etmeli?Kırışıklık giderici krem alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda ciddi bir bilgi kirliliği mevcut. Kırışıklık giderici kremlerin doğru ürün ve doğru uygulama süresi ile kullanıldığında cildinizde kırışıklık için işe yaradığı bilimsel olarak da bilinen bir gerçek. İnternette ve televizyonlarda her gün onlarca kırışıklık kremi reklamlarını görüyorsunuz. Neredeyse her kırışıklık kremi size 15 yaşındaki görünümünüze döneceğinizin sözünü veriyor. Ancak, işin iç yüzü hiç de böyle değil. 

Kırışıklık Giderici Krem Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kırışıklık giderici kremler diğer bir çok cilt bakımı ürünleri gibi ilaç statüsünde değiller. Bu sebeple ciddi bir yasal kontrol mekanizmasından geçmiyorlar. Bu sebeple kırışıklık için kullanacağınız ürünleri almadan içeriklerini muhakkak incelemelisiniz ve en azından Dünya’da bilinen markaları tercih etmelisiniz. Kırışıklık Giderici Krem Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

KIRIŞIKLIK GİDERİCİ KREMLERİN İÇERİĞİNDE NELER OLMALI?

Kırışıklık için kullanacağınız kırışıklık kremini satın alırken mutlaka içeriğindeki madde ve oranlarını kontrol edin. Doktorunuzdan ve eczacınızdan tavsiye alın. Kırışıklıklara karşı bu kremlerin etkili olabilmesi için kullanım süresi ve içerikleri çok önemlidir. Aşağıdaki listedeki vitamin, antioksidan ve bileşenlerin olması kullanacağınız ürünün etkili olmasını sağlayacaktır.

Kırışıklık Giderici Krem Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Retinol: Retinol bir A vitamini bileşeni. Kırışıklık giderici kremlerde kullanılan başlıca bir antioksidan. Bildiğiniz gibi antioksidanlar hücrelerdeki serbest radikalleri nötralize ediyor. Stabil olmayan oksijen molekülleri cilt hücrelerine hasar vererek kırışıklıklara sebep oluyor. A vitamini kırışıklık kremi içeriğinde önemli yer tutar.

C Vitamini: C vitamini de A vitamini gibi bir diğer antioksidandır. Cildinizi güneş hasarından korur. Kullanım öncesi ve kullanım arasında C vitamini içeren kırışıklık kremleri gün ışığı ve atmosferden uzak depolanmalıdır.

Hidroksi Asitler: Alfa hidroksi asitler, beta hidroksi asitler ve poli hidroksi asitler cilt üzerinden ölü deri hücreleri atmaya yarar. Bunun yanında yumuşak ve pigmentli yeni derinin çıkmasına da yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: YÜKSEK TANSİYONA İYİ GELEN BESİNLERKırışıklık Giderici Krem

KIRIŞIKLIK KREMİ İÇERİĞİNDE KOENZİM q10 DA BULUNMALI 

Kırışıklık Giderici Krem Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Koenzim q10: Koenzim q10’in bir çok makalede yararından bahsetmiştik. Cilt bakımı ve kırışıklık giderici olarak da koenzim q10 faydalıdır. Koenzim q10’in göz çevresindeki kırışıklıkları azalttığı ve cildi güneşten koruduğuna dair bilimsel çalışmalar mevcuttur.

Çay Özleri: Yeşil çay, siyah çay ve oolong çayı antioksidan ve anti-enflamatuar etki gösteren bileşenler içerir. Yeşil çay özleri kırışıklık giderici kremlerin içeriğinde genellikle bulunuyor.

Üzüm Çekirdeği Özleri: Üzüm çekirdeği özlerinin antioksidan ve anti-enflamatuar etkileri oldukça güçlü. Bunun yanında lezyonların iyileşmesine de iyi geldiği biliniyor.

Niasinamid: Kanser tedavisinde dahi kullanılan bir madde niasinamid. B-3 vitamini(niasin) içeren bu bileşen oldukça güçlü birantioksidan. Cildin su kaybını önlüyor ve deri elastikliğini geliştiriyor.

Kırışıklık için kullanacağınız ürünlerde yukarıdaki 7 bileşenin çoğunun bulunmasına dikkat etmeniz genel cilt bakımınıza da faydalı olacaktır.

Kaynak: Mayo Clinic

Pay