Mevsimsel Alerji Tedavisinde Bal Etkili Olabilir mi?

Mevsimsel Alerji Tedavisinde Bal Etkili Olabilir mi?

Mevsimsel Alerji Tedavisinde Bal Etkili Olabilir mi?Mevsimsel alerjilerde balın işe yarayıp yaramadığı konusunda halk arasında büyük bir bilgi kirliliği mevcut. Mayo Clinicdoktorlarından Dr. Brent Bauer, balın mevsimsel alerjiye yararlı olup olmadığı hakkında bir makale kaleme aldı. 

Dr. Brent Bauer’e göre balın mevsimsel alerji semptomlarını ortadan kaldırmaya çok büyük ihtimalle etkisi yok. Halk arasındaki bilgi kirliliğine sebep ise kulaktan kulağa yayılan efsanelerden kaynaklanan bir plasebo etkisi..Alerji Tedavisinde Bal

BALIN MEVSİMSEL ALERJİYE İYİ GELMESİ BÜYÜK İHTİMALLE PLASEBO ETKİSİ

Mevsimsel Alerji Tedavisinde Bal Etkili Olabilir mi?Akademik bilimsel çalışmalarda da balın mevsimsel alerjiye iyi geldiğine dair henüz bir kanıt bulunamadı. Ancak, halk arasında balın alerjiye, özellikle mevsimsel alerjiye iyi geldiğine dair bir inanış var. Daha da ötesi bal kullanıp alerjisinin düzeldiğini rapor eden hastalar da mevcut. Ancak, doktorlar bunun bir plasebo etkisi olduğunu düşünüyor. Yani hasta balın alerjisine iyi geldiğine inanarak kendini daha iyi hissetmeye başlıyor.

Aslına bakarsanız balın mevsimsel alerjiye iyi geldiği düşüncesi çok da abes değil. Balın bir öksürük kesici olduğuna ve antienflamatuar etkileri olduğuna dair bilimsel çalışmalar var. Buna ek olarak, bazı uzmanlar dabalın bir alerjen olan çiçek poleni zerreleri içerdiğine işaret ediyor. Bazı alerji tedavi yöntemlerinde hastaya periyodik olarak çok küçük dozlarda alerjene maruz bırakma uygulaması yapılıyor.

BAL 1 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARA ASLA VERİLMEMELİ

Şimdilik bu düşünce bilimsel olarak kanıtlanmış değil. Fakat bu sizi bal kullanımından yıldırmasın. Her ne kadar da alerji için işe yaradığı kanıtlanmasa da diğer olumlu etkilerinden dolayı diyetinizde sınırlı olarak kulllanmaya devam edebilirsiniz.  Ancak, 1 yaşından küçük çocuklarınıza asla vermemelisiniz. 1 yaşından küçük çocuklarda bal yemek, yeni doğan botulizmine sebep olabiliyor. Botulizm, ciddi bir besin zehirlenmesi hastalığı.


ilginizi Çekebilir: Diyabet hastalarının şeker yerine bal kullanabilir mi?

Pay