SAĞLIKLI BESLENME TAVSİYESİ

SAĞLIKLI BESLENME TAVSİYESİ

 

Sağlıklı Beslenme Tavsiyesi :İdeal kilonuzda olsanız dahi dinç ve sağlıklı bir yaşlılık geçirmek istiyorsanız beslenmenizde bazı dikkat etmeniz gereken durumlar mevcuttur. Bir çok makalede kaçınmanız gereken besin listeleri verilir ve olumsuz örneklerle içinizin kararmasına sebep olur. Daha çok moraliniz bozulabilir. Bugünkü makalemizde sağlıklı bir hayat sürmeniz için beslenmenizde arttırmanız gereken besinlerden bahsedeceğiz.Unutmayın, sağlıklı beslenme sağlıklı zayıflama sağlar.

 

Öncelikle boy, kilo, yaş ve aktiflik durumunuza göre günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayın. Daha sonra ise aşağıda verilen besinleri kullanarak kalori sınırını aşmadan dilediğiniz gibi kendinize bir diyet programı hazırlayın. Sizler için sağlıklı beslenme odaklı 5 temel tavsiyemiz var:SAĞLIKLI BESLENME TAVSİYESİ

SAĞLIKLI BESLENME TAVSİYESİ

 

  1. KLASİK AMA ZORUNLU BAŞLANGIÇ: SEBZE VE MEYVELER

 

Sebze ve meyve alımını arttırın ancak meyvelerdeki şekeri hesaba katmayı unutmayın. Sebzelerde koyu yeşil olanlara öncelik verin. Daha sonra kırmızı ve turuncu sebzelere geçin. Fasülye ve bezelyeyi unutmayın.

 

  1. TAHILLARA ÖNEM VERİN, KÜÇÜK PARÇALARDAN UZAK DURUN.

 

Tahılları olabildiğince büyük boyutta tüketmeye özen gösterin.Örneğin ekmekten vazgeçemiyorsunuz fakat sağlıklı bir ekmek yemek istiyorsunuz.

 

Belki biraz daha pahalıdır ama uzun vadede ödeyeceğiniz hastane masraflarını düşününce 1 tl daha fazla verip tam tahıllı ekmek ya da karışık tahıllı ekmek almaya özen gösterin. Ekmeğin sadece üzerinde değil, içinde de irice tahıl parçacıkları olması gerekiyor.

SAĞLIKLI BESLENME

  1. SÜTTEN VAZGEÇMENİZE GEREK YOK

 

Süt son yıllarda çokça tartışmaya açılmış bir besin. Bununla beraber sütü yağsız ya da az yağlı tüketmenizde sakınca yoktur. Süt ürünlerinde doğal yoğurttan vazgeçmeyin. Peynirde olabildiğince az yağlı ve az tuzlu ürünleri seçin. Köy peynirleri ya da tuzsuz lor peynirlerini güvenle tüketebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir: Sebze ve Meyveler Hakkında Yanlış Bilinen 10 Diyet Efsanesi


  1. PROTEİN SEÇİMİNE DİKKAT! DENİZ ÜRÜNLERİNİ UNUTMAYIN

 

Deniz ürünleri 3 tarafı denizle çevrili ülkemizde pek rağbet görmeyen besin kaynakları arasında bulunuyor. Yağsız et, kümes hayvanları, yumurta, fasülye, bezelye, soya ürünleri, tuzsuz fıstık iyi protein kaynaklarıdır. Bu protein kaynaklarına mevsim balıklarını ekleyin. Sağlıklı beslenmek istiyorsanız balıktaki omega – 3 ve diğer vitaminlerden mahrum kalmamalısınız.

 

  1. DAHA FAZLA POTASYUM

 

Badem ve muz gibi doğal besinler potasyumca oldukça zengindir. Potasyum kalp ve dolaşım sistemi için son derece yararlıdır. Bir çok diyabet ve yüksek tansiyon hastasına diyetlerinde potasyum oranını arttırmaları tavsiye verilir.

Sağlıklı Beslenme Tavsiyesi konusunda yukarıda yer alan 5 temel kuralı hayatınızda mutlaka uygulamaya çalışınız.

Pay