Sebze ve Meyveler Hakkında Yanlış Bilinen 10 Diyet Efsanesi

Sebze ve Meyveler Hakkında Yanlış Bilinen 10 Diyet Efsanesi

‘Sebze ve Meyveler Hakkında Yanlış Bilinen 10 Diyet Efsanesi’ başlıklı yazı, yanlış bildiğimiz doğruları göstermek amacıyla yazılmış bir makaledir..Sebze ve meyve hakkında haber sitelerinde okuduğumuz ya da bir yerlerden duyduğumuz yanıltıcı haberlerden dolayı hem kendimizi, hem de çocuklarımızı bazı meyve ve sebzelerden mahrum bırakıyoruz.

Ünlü diyetisyenCasey Seidenbery,geçtiğimiz günlerde yayınladığı makalesinde bu beslenme efsanelerine dikkat çekti. WellnessTürk ekibi olarak sizler için bu önerileri derledik:

Sebze ve Meyveler Hakkında Yanlış Bilinen 10 Diyet Efsanesi

  1. -Lahana nadiren bir öğün değişiklik olsun diye yapılan ucuz bir yemek alternatifidir.

Yanlış! Lahananın ucuz olması kaliteli bir besin olmadığını göstermez. Brokoli, brüksel lahanası, karnabahar gibi sebzelerle aynı sınıfta olan lahana bol liflidir. Hazmı kolaydır ve tokluk sağlar. Bağışıklık sisteminiz içinC vitamininden zengindir. Demir emilimi yüksektir ve sağlıklı kan dolaşımına destek olan K vitamini içerir. Tüm bunların yanında kanserle savaşan bileşenler de içerir. Diyetinizde ve çocuklarınıza yemek yaparken lahanayı daha sık kullanmalısınız.Sebze ve Meyveler Hakkında Yanlış Bilinen 10 Diyet Efsanesi

  1. -Havuç çok şeker içerir. Bu yüzden zararlıdır.

Yanlış! Havuç gözleriniz ve bağışıklığınız için bol miktarda A vitamini, güçlü bir bağışıklık sistemi için C vitamini ve lif içerir. Doğal şeker içerdiği doğrudur. Ancak, içeriğindeki lif miktarı şekerin emilimini yavaşlatır. Bu sebeple kan şekeri üzerinde küçük bir etki olur.

  1. -Mısır çok fazla fruktoz şurubu içerir.

Yüksek fruktozlu mısır şurubunu ve organik sebze olanını karıştırmayın. İkisi arasında ortak çok az nokta vardır. Şurubundan uzak durun. Sebzesinin organik olanlarını tercih ederseniz bu bol lifli, sağlıklı folik asitbarındıran ve antioksidan zengini besinden yararlanabilirsiniz.

  1. -Salatalık sadece su deposudur. Besleyici özelliği yoktur.

Yanlış! Salatalığın %95 su içerdiği doğrudur(ki bu da aslında sizi sıcaklarda dehidrasyondan korur). Ancak, içeriğinde önemli miktarda antioksidan, C vitamini ve hücre hasarını engelleyici beta karoten bulunur. Aynıca sinir sistemi sağlığını güçlendirici B vitamini, kalp ve damar sağlığı içinpotasyum ve bol lif de içerir. Diyetinizde muhakkak salatalığı ihmal etmeyin.

İlginizi Çekebilir:  Hamilelikte Obezite ve D Vitamini Eksikliği

  1. -Kereviz nadiren değişiklik olsun diye yapılan bir vasat yemektir.

Kerevizi bloody mary kokteyli için ya da tavuk kanadına meze olsun diye yiyorsanız bir kez daha düşünün. Bu sebze ciddi oranda kan değerlerinizi iyileştirebilecek K vitamini, alyuvar üretimi için folik asit, A vitamini, lif ve bol su içerir. Kerevizin yüksek tansiyonu düşürdüğüne ve kanser riskini azalttığına dair araştırmalar da mevcut.

  1. -Sarımsağı sadece yemeklere aroma versin diye kullanabiliriz.

Yanlış! Vampirlere karşı etkili olmayabilir. Bunu kabul edebiliriz. Ancak, günümüzde yüksek tansiyon ile mücadelede, kalbi korumada, kanserle savaşmada ve kan şekerini düzenlemede olumlu etkileri bir çok bilimsel araştırma ile desteklenmiştir. Grip ve kış sezonunda da antibakteriyel veanti-viral özellikleriyle de sizin için iyi bir destek olarak nitelendirilebilir.

YANLIŞ BİLİNEN 10 DİYET EFSANESİ

  1. -Soğan yemeklere lezzet verir, bazı salatalarda iyi olur.

Sebze ve Meyveler Hakkında Yanlış Bilinen 10 Diyet Efsanesi:Özellikle alerji sezonunda soğana her zamankinden çok ihtiyacınız var. Soğan bol miktarda kuersetin içeriyor. Kuersetin, antihistamin(soğuk algınlığı önleyici) özelliği yüksek bir doğal antioksidandır. Kalp sağlığını desteklemesi, bol C vitamini, kalsiyum, demir, folik asit ve lif içermesiyle de soğan vazgeçilmez bir besindir.

  1. -Iceberg marul: Ne tat var ne besin değeri!

Yanlış! Iceberg marulu kan değerlerinizi ve kemiklerinizi güçlü kılmak için önemli miktarda K vitamini içerir. Göz sağlığınız ve bağışıklık sisteminiz için de A vitamini deposudur. Daha koyu renk marullar daha besleyici olabilir. Ancak, iceberg marulu sağlıklı bir salata için ihmal etmeyin. Diyetinizde her çeşit yeşilliğin bulunması şart.

  1. -Maydonozu sadece salatalara renk katsın, süs olsun diye koymak lazım.

Maydonoz belki de en kıymeti bilinmeyen sebzelerin başında geliyor. Süslemede kullanarak maydonoza yazık ediyorsunuz. Maydonozda sandığınızdan kat kat daha çok C vitamini, K vitamini, demir ve kalsiyum var. Lif ve folik asitten de çok güçlü bir sebze maydonoz.

İlginizi Çekebilir:  Diyabet Hastaları Şeker Yerine Bal Kullanabilir mi?

  1. -Patates sizi şişmanlatır.

Sebze ve Meyveler Hakkında Yanlış Bilinen 10 Diyet Efsanesi:Patates sürekli kızartma olarak yenirse tabii ki şişmanlatır. Ancak diğer sağlıklı pişirme yöntemleriyle yapıldığında patates ciddi miktarda potasyum(muz kadar potasyum içerir), C vitamini, B6 vitamini ve lif içeriği ile sağlıklı bir besin kaynağıdır. Düşük glisemik indeksli beslenmesi gereken diyabet problemi olanlar tabii ki patates tüketimini sınırlandıracaktır. Ama diyabet probleminiz yoksa bu bol vitamin ve mineral kaynağından yararlanabilirsiniz.

Kaynak: Washington Post

Pay