Tam Tahıl Ekmeği Yüksek Tansiyona İyi Geliyor

Tam Tahıl Ekmeği Yüksek Tansiyona İyi Geliyor

Tam Tahıl Ekmeği Yüksek Tansiyona İyi Geliyor:Tam tahıl ekmeği ABD’li doktor Sheldon G. Sheps’in araştırmasına göre yüksek tansiyon hastalarının güvenli olarak tüketebileceği bir besin. Tam tahıllı besinler tüketmek üstelik sadece yüksek tansiyonlular için değil, diyabet hastaları için de avantaj sağlıyor.

Tabii ki tüketirken ölçülü olmak kaydıyla. Günde 3 dilim tam tahıl ekmeği güvenli ve sağlıklı bir ölçü olarak kabul ediliyor.Tam Tahıl Ekmeği Yüksek Tansiyona İyi Geliyor

Tam Tahıl Ekmeği Yüksek Tansiyona İyi Geliyor

Tam tahıllı besinleri diyetinizde arttırmanız yüksek tansiyon hastalığıgelişmesi riskini de azaltıyor. Tam tahıllı besinler, işlenmemiş saf tahıl çekirdeği içeriyor. Bu besinler bol miktarda lif, potasyum, magnezyum, folik asit, demir ve selenyum içeriyor. Bilindiği gibi yüksek tansiyon ile mücadelede potasyum ve magnezyumu arttırarak sodyumu yani tuzu azaltmak bilimsel olarak kanıtlanmış bir yöntem. Diyet listenizde daha fazla tam tahıl ürünü bulundurmanızın size sağlayacağı yararları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

-Daha kolay kilonuzu kontrol edebiliyorsunuz. Tam tahıllı besinler sayesinde daha ucun süre tokluk hissediyorsunuz.

-Özellikle potasyum düzeyinizin yükselmesiyle hipertansiyona karşı direncinizi yükseltiyorsunuz.

-İnsülin direnci riskiniz azalıyor. Diyabetriskine karşı faydalı.

-Kan damarları hasarlarınız azalıyor.

Müzmin bir hipertansiyon hastası iseniz, diyetinizde tam tahıl ürünlerini arttırarak muhtemelen tansiyonunuzu düşürebilir ve belkide tansiyon ilaçlarınızın dozunu doktorunuzla konuşarak düşürebilirsiniz.

GÜNDE 3 DİLİM TAM TAHIL EKMEĞİ, HEM YÜKSEK TANSİYON HEM DİYABET İÇİN FAYDALI

Bu besinlerin diyabet ve hipertansiyona iyi geldiğinin bir göstergesi olarak da DASH diyeti ve Akdeniz diyetlerinde de tam tahıllı besinlerin tavsiye edilmesi gösterilebilir.

Sağlıklı bir beslenme planında bir yetişkin günde 85 gram tam tahıl ekmeği yemesi gerekiyor. Bu da basitçe 3 dilim tam tahıl ekmeği ekmeğinin eş değeri olarak kabul edilebilir.


 İlginizi Çekebilir:Yüksek Tansiyon Hastaları Ağırlık Antrenmanı Yapabilir mi?

Pay