YÜKSEK TANSİYONU İLAÇSIZ DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ

Yüksek Tansiyonu İlaçsız Düşürme Yöntemleri

Yüksek tansiyonu ilaçsız da düşürmek mümkün, tabii ki doktorunuzun onayını aldıktan sonra. Yüksek tansiyon hastalığında ilaçsız olarak yaşam tarzı değişiklikleriyle en az ilaçlar kadar tansiyonunuzu düşürmeniz mümkün. Özellikle hafif hipertansiyon hastalarında ilaçların işe yaramadığına dair bilimsel çalışmalar da bunu destekliyor.(Hafif hipertansiyon: 140/90 ila 160/100 mm Hg arası kabul ediliyor.)

 • Aşağıdaki tavsiyeler ABD’nin en büyük kar amacı gütmeyen araştırma hastanesi Mayo Clinic tarafından hazırlanmıştır. Wellnessturk ekibi olarak sizler için bu tavsiyeleri derledik:

İLAÇSIZ YÜKSEK TANSİYON DÜŞÜRME TAVSİYELERİ

 1. 1.Kilo verin ve bel çevrenizin ölçüsünü takip edin.

Kilo almanız çok büyük ihtimalle tansiyonunuzun da yükselmesiyle sonuçlanacaktır. Sadece hipertansiyon değil, uyku apnesi gibi rahatsızlıklar da yaşayabileceksiniz. Uyku apnesi de tansiyonunuzu yükseltir.

4-5 kilo bile vermeniz tansiyonunuzu düşürebilecektir. Tartıdan öte bel çevrenizin genişliğini de güvenli sınırlarda tutmanız önemli. Bel çevresi erkeklerde 102 cm, kadınlarda 89 cm’den fazla olmamalı.

 1. 2.Düzenli egzersiz yapın.

Haftanın çoğu günü en az 30 dakikalık düzenli egzersiz kan basıncınızı 4 – 9 mm Hg düşürebilir. Bu tansiyon düşmesinin sürekli olması için egzersizlerinde düzenli olması gerekir. Pre hipertansiyon hastası iseniz(130/80 ila 140/90 arası tansiyonlular) sadece düzenli egzersiz bile sizde kalıcı hipertansiyon gelişmesini önleyebiliyor. Yüksek tansiyon için en iyi egzersiz tipi aerobik egzersizlerdir.

Yürüme, jogging, bisiklet, yüzme veya dans etmek aerobik egzersizler sınıfında. Ağırlık antrenmanları da tansiyonunuzu düşürmeye yardımcı olacaktır.

 1. 3.Sağlıklı beslenin.

Diyetinizde tam tahıl ürünleri, sebzeler, meyveler ve az yağlı süt ürünlerinden vazgeçmeyin. Sağlıklı bir diyet sürdürmeniz tansiyonunuzu 14 mmHg kadar düşürebilir.(Yani 15 olan yüksek tansiyonunuz 13,5’a kadar düşebilir.)

Bol potasyumlu besinler tüketin. Potasyum, sodyumun kan basıncı üzerindeki olumsuz etkisini düşürür. 

 1. 4.Tuzu azaltın.

Diyetinizde tuzu azaltmanız 2 – 8 mm hg kadar tansiyonunuzu düşürebilir. Kademeli olarak günlük tuz tüketiminizi düşürün.

 1. 5.Alkol tüketiminizi sınırlayın.

Alkol sağlığınız için miktarına göre iyi veya kötü olabilir. Az miktarlarda alkol tüketiminin tansiyonunuzu 2 – 4 mm hg düşürme ihtimali var. Ancak, fazla tüketmeniz durumunda tam tersi de söz konusu. Kadınlar bir ölçüyü, erkekler ise 2 ölçüyü geçmemeli. 65 yaşından büyükler ise günde en fazla 1 ölçü alkol almalı.

1 ölçüyü 1 adet 33cc’lik bira veya 1 kadeh şarap olarak düşünebilirsiniz. Fazla alkol tüketimi tansiyon ilaçlarınızın da etkisini düşürür.

 1. 6.Sigarayı bırakın.

Her sigara içtikten sonra tansiyonunuz dakikalar boyu yüksek seyreder. Sigarayı bırakmanız ile birlikte tansiyonunuz eski normal seviyelerine dönmeye başlayacaktır.

 1. 7.Kafeini azaltın.

Yüksek tansiyon hastalığında kafeinin rolü tartışmalıdır. Kahveyi nadir tüketen insanlarda kahve geçici olarak kan basıncını 10 mm Hg kadar arttırabilir. Ancak sık kahve içenlerin tansiyonlarında bu tarz bir önemli yükselme tespit edilememiştir.

Kesin olarak kanıtlanamasa da kronik kahve kullanımının tansiyonunuzu az miktarda yükseltebileceği ihtimali de var.

Kan basıncınızın kafeine duyarlı olup olmadığını anlamak için kahve içmeden önce ve sonra tansiyonunuzu ölçüp sonucu mukayese edebilirsiniz.

 1. 8.Stresinizi azaltın.

Kronik stres hipertansiyon için önemli bir dezavantajdır ve tansiyonunuzu yükseltir. Arada sırada yaşanılan stres de eğer bu durumlarda sağlıksız besinlere, alkole ve sigaraya yönelmenize sebep oluyorsa dolaylı olarak size zarar verir.

Hayattan beklentileriniz, stresinizin altında yatan kök sebepler, stres tetikleyicileriniz, rahatlamak için neler yapabileceğiniz ve kendinizi ifade etme şekliniz üzerine düşünün ve negatif bulduğunuz noktaları iyileştirin. Gerekiyorsa bu konuda medikal destek alın.

 1. 9.Tansiyonunuzu evde kendiniz takip edin ve düzenli olarak doktora görünün.

Yaşam tarzı değişikliklerinizin ve gündelik olayların tansiyonunuzu nasıl etkilediğini anlamak için evde zaman zaman tansiyonunuzu ölçün ve not edin. Yüksek tansiyonunuzu kontrol altına alabildiyseniz 6-12 ayda bir kontrole gitmeniz yeterli olabilir.

 1. 10.Yakınlarınızdan destek almaktan çekinmeyin.

Destekleyici pozitif bir aile ve arkadaşlar sağlığınızı korumanıza yardımcı olurlar. Yüksek tansiyonunuz probleminden kurtulabilmeniz için size moral verebilir, hastaneye ve spora gitmek için sizi teşvik edebilirler.

Pay